Článek
Energetická krize a zdražování emisních povolenek zvyšují zájem o levnější a přitom ekologicky čisté alternativy výroby tepla.
Zpracovatelé v České republice čelí v posledních měsících rekordní poptávce po palivovém dříví. Domácnosti v něm našly alternativu jak čelit růstu cen plynu, pevných paliv i elektrické energie. Stejně tak roste zájem o odpad z dřevní výroby.
Dřevní hmota je jedním z mála obnovitelných zdrojů, kterými Česká republika disponuje v dostatečném množství. Patří mezi nejzalesněnější země střední Evropy.

Štípané palivové dřevo je poptávaný artikl
Energetická krize nahrává dřevozpracovatelskému průmyslu
V současné době činí obrat pily cca 25 milionů korun. 80 % výroby tvoří produkce měkkého i tvrdého palivového štípaného dřeva v délkách 25–60 cm. Po tomto dřevě je, vzhledem k současné české energetické situaci, velká poptávka. Na trhu je silný tlak ze strany odběratelů právě po tomto produktu. Pila zásobuje domácnosti v okruhu cca 50 kilometrů a tento akční rádius se chystá společnost zvětšit. Z těchto důvodů navyšuje celkovou kapacitu výroby, a to rozšířením směnného provozu pily na dvě směny, úpravou výroby a obměnou stávajících technologií za nové a výkonnější. Do jednoho roku by tak měla být produkce štípaného dříví zdvojnásobena. Bonusem pro region je, že na místě vznikne cca deset nových pracovních míst.

Vykládka dřeva určeného na štípané palivové dříví
Dalším výrobním artiklem je stavební řezivo, které tvoří 20 % produkce pily. Vyrábí se zde hlavně střešní latě, trámky a prkna. Zpracují zde tak i kvalitnější dřevo, které se na pilu dostane a jehož je škoda zpracovat na dřevo štípané.
I po tomto druhu výrobku je velká poptávka, nicméně pro tento závod je to spíše doplňková výroba.

Paleta rovnaného štípaného akátu
Součástí výroby závodu je také produkce lesnických oplocenek. Jako řádný hospodář společnost Wood Seeds osazuje holiny ve vlastních lesích a ty je potřeba právě oplocenkou zabezpečit proti okusu lesní zvěří. Wood Seeds tak nemusí oplocenky nakupovat, ale sama si je vyrobí, a to v podstatě z odpadového dřeva, jako jsou např. krajinky, čímž opět snižuje své náklady.
Provoz závodu je bezodpadový. Piliny a hobliny (zbylý odpad) bude využit pro vytápění nového závodu společnosti v Břasích - článek zde. Tím bude snížená jeho energetická náročnost a splněn záměr o bezodpadovém a udržitelném hospodaření ve společnostech mateřské společnosti.

Balené odřezky z krajinek
Ve Wood Seeds předpokládají, že správným hospodařením na této pile a výše uvedenými změnami do jednoho roku dosáhnou obratu 50 milionů korun, což je další dobrá zpráva pro její investory.