Hlavní obsah

Wood Seeds zahájila provoz na pile Lesy Sv. Hubert

Foto: Wood Seeds s.r.o.
27. 2. 2023
Komerční sdělení

Na konci roku 2022 společnost dokončila akvizici Lesy Sv. Hubert a nyní již dřevařský závod pila Lesy sv. Hubert patří do jejího portfolia. Cílem této akvizice společnosti Wood Seeds s.r.o. je rozšířit své služby a činnost v oblasti výroby a bezodpadového zpracování dřeva.

Článek

Energetická krize a zdražování emisních povolenek zvyšují zájem o levnější a přitom ekologicky čisté alternativy výroby tepla.

Zpracovatelé v České republice čelí v posledních měsících rekordní poptávce po palivovém dříví. Domácnosti v něm našly alternativu jak čelit růstu cen plynu, pevných paliv i elektrické energie. Stejně tak roste zájem o odpad z dřevní výroby.

Dřevní hmota je jedním z mála obnovitelných zdrojů, kterými Česká republika disponuje v dostatečném množství. Patří mezi nejzalesněnější země střední Evropy.

Foto: Wood Seeds s.r.o.

Štípané palivové dřevo je poptávaný artikl

Energetická krize nahrává dřevozpracovatelskému průmyslu

V současné době činí obrat pily cca 25 milionů korun. 80 % výroby tvoří produkce měkkého i tvrdého palivového štípaného dřeva v délkách 25–60 cm. Po tomto dřevě je, vzhledem k současné české energetické situaci, velká poptávka. Na trhu je silný tlak ze strany odběratelů právě po tomto produktu. Pila zásobuje domácnosti v okruhu cca 50 kilometrů a tento akční rádius se chystá společnost zvětšit. Z těchto důvodů navyšuje celkovou kapacitu výroby, a to rozšířením směnného provozu pily na dvě směny, úpravou výroby a obměnou stávajících technologií za nové a výkonnější. Do jednoho roku by tak měla být produkce štípaného dříví zdvojnásobena. Bonusem pro region je, že na místě vznikne cca deset nových pracovních míst.

Foto: Wood Seeds s.r.o.

Vykládka dřeva určeného na štípané palivové dříví

Dalším výrobním artiklem je stavební řezivo, které tvoří 20 % produkce pily. Vyrábí se zde hlavně střešní latě, trámky a prkna. Zpracují zde tak i kvalitnější dřevo, které se na pilu dostane a jehož je škoda zpracovat na dřevo štípané.

I po tomto druhu výrobku je velká poptávka, nicméně pro tento závod je to spíše doplňková výroba.

Foto: Wood Seeds s.r.o.

Paleta rovnaného štípaného akátu

Součástí výroby závodu je také produkce lesnických oplocenek. Jako řádný hospodář společnost Wood Seeds osazuje holiny ve vlastních lesích a ty je potřeba právě oplocenkou zabezpečit proti okusu lesní zvěří. Wood Seeds tak nemusí oplocenky nakupovat, ale sama si je vyrobí, a to v podstatě z odpadového dřeva, jako jsou např. krajinky, čímž opět snižuje své náklady.

Provoz závodu je bezodpadový. Piliny a hobliny (zbylý odpad) bude využit pro vytápění nového závodu společnosti v Břasích - článek zde. Tím bude snížená jeho energetická náročnost a splněn záměr o bezodpadovém a udržitelném hospodaření ve společnostech mateřské společnosti.

Foto: Wood Seeds s r o.

Balené odřezky z krajinek

Ve Wood Seeds předpokládají, že správným hospodařením na této pile a výše uvedenými změnami do jednoho roku dosáhnou obratu 50 milionů korun, což je další dobrá zpráva pro její investory.