Hlavní obsah

Dodge Viper RT/10 je po 27 letech jako nový!

Foto: eBay

Těžko uvěřit, že je první Viper už víc než čtvrt století staré auto. Vůbec na to nevypadá!

14. 2. 2019

Zapomeňte na zapomenuté vraky ze stodol a hal, zapomeňte na orezlé veterány z vlhkých garáží – tenhle Dodge Viper s nulovým nájezdem je i po dlouhých 27 letech od data narození díky dokonalému skladování ve stavu, jako by právě sjel z výrobní linky. Bohužel taky stojí pořádný ranec…

Článek

Kdo by neznal Dodge Viper! Těm mladším utkvěl nesmazatelně v paměti díky seriálu Zmije, ti znalejší si ho pamatují jako svého času nejrychlejší a nejvýkonnější americké sportovní auto s největším motorem – RT/10 totiž poháněl 400koňový osmilitrový desetiválec (mimochodem vážil brutálních 323 kg, i když jeho blok a hlavu u Lamborghini odlili z hliníku), který auto rozjel na stovku za 4,2 sekundy, čtvrtmíli zvládnul Viper RT/10 za 12,6 sekundy a uháněl až 266 km/h. To byla na začátku 90. let pořádná čísla!

Ikoničnost Viperu zajistil i jeho fantastický design (hrozivá šířka kombinovaná s malou výškou, svalnaté kontury, hladké dveře bez klik a zámků nebo výfuky vyvedené do boku), minimalistické pojetí (látková střecha a připínací okna, klimatizace pouze na přání) a nesmlouvavá povaha. Viper vyžadoval pevnou ruku nejen na tuhé řazení, ale hlavně na udržení auta ve správném směru, což prý nebylo právě jednoduché (i když s jeho laděním pomáhal sám Carroll Shelby) – elektronické stabilizace v té době prakticky neexistovaly, kontrolu trakce jste měli jen ve své pravé noze a první Vipery dokonce neměly ani ABS (a kvůli úspoře hmotnosti taky žádné airbagy). Není divu, že jich spousta skončila rozštípaná na trsátka.

Foto: Car and Driver

Krotit Vipera bylo nebezpečné jako bojovat s jedovatým hadem

To se ale rozhodně netýká tohoto kousku, který je právě na prodej na eBay – na tachometru má pouhých 54 kilometrů, a protože byl celých 27 let uskladněn v klimatizované garáži a pravidelně startován, je v naprosto dokonalé kondici. Má dokonce i originální pneumatiky bez vytlačených plošek od stání! Není divu, že za něj majitel chce skoro 100 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes dva a čtvrt milionu korun.

Když se nad tím zamyslíte, vlastně to ani není moc peněz za výjimečného youngtimera v tak perfektním stavu, který bude už jen zvyšovat svou hodnotu. Jenže odolali byste tomu se s ním svézt? Dokázali byste neskočit okamžitě za volant, nastartovat jeho brutální 8,0 V10 a naložit mu na silnici? Ale unesli byste také riziko, že ho zahodíte kamsi do pole nebo pověsíte někam na strom? To je opravdové dilema investičních aut…

Reklama

Sdílejte článek
Související témata: