Hlavní obsah

České studentské formule z ČVUT vyrážejí do světa

Foto: ČVUT Praha
7. 2. 2020

V rámci příprav světové výstavy EXPO 2020 konající se ve Spojených arabských emirátech se představí i dva české závodní týmy série Formula Student se svými rychlými projekty. Jejich úkolem bude v předstihu otestovat slavný okruh Formule 1 Yas Marina v Abú Zabí.

Článek

Můžete přečíst všechny učebnice o fyzice, můžete si nastudovat všechna odborná pojednání o aerodynamice a můžete prozkoumat také všechny technické nákresy automobilové konstrukce a donekonečna zkoumat laboratorní vlastnosti materiálů, ale nic vás nenaučí tolik, jako když si vyhrnete rukávy, vezmete do ruky nářadí a zkusíte si postavit auto vlastními silami.

Právě z tohoto důvodu vznikl projekt Formula Student, jehož historie sahá až do 80. let k americké Formula SAE. Později se tato myšlenka dostala do Evropy a od té doby úspěšně pomáhá adeptům automobilové konstrukce sbírat při studiu na fakultě neocenitelné praktické zkušenosti – zkoušet, selhávat, učit se, vylepšovat a nakonec i zvítězit. Nyní se tohoto klání účastní desítky týmů tvořených stovkami studentů z vysokých škol a univerzit z celého kontinentu včetně silného českého zastoupení.

Foto: ČVUT Praha

Tým strojní fakulty ČVUT (CTU Cartech) vyvíjí monopost poháněný spalovacím motorem...

Dvěma nejúspěšnějším českým týmům – CTU Cartech z Fakulty strojní ČVUT se spalovacím monopostem FS.11 a eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické ČVUT s monopostem FSE.08 s elektrickým pohonem – se dostalo cti přispět k organizaci výstavy EXPO 2020 konající se ve Spojených arabských emirátech a demonstrovat organizátorům schopnosti svých monopostů přímo na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Zabí. U příležitosti výstavy se na okruhu odehraje klání desítek světových týmů Formula Student a české týmy ho v předstihu dorazí otestovat.

Foto: ČVUT Praha

...a tým elektrotechnické fakulty (eForce FEE Prague Formula) zase stroj poháněný elektřinou

Na okruhu Yas Marina budou studentské formule závodit úplně poprvé, pro organizátory i soutěžní týmy je tak klíčové trať otestovat, poznat předem všechny možnosti studentských formulí a potřeby týkající se servisu a zázemí. Oba studentské týmy tak dorazí na okruh již 15. a 16. února a organizátorům předvedou své monoposty v akci – absolvují všechny dynamické disciplíny soutěže Formula Student a přímo na závodní dráze budou demonstrovat akceleraci, schopnost zvládat vysoké boční přetížení i ovladatelnost při jízdách v závodním tempu. Univerzity ze Spojených arabských emirátů se soutěže zatím nezúčastňují.

Foto: ČVUT Praha

Díky Formula Student mohou studenti vysokých škol získat neocenitelné praktické zkušenosti, které v knihách rozhodně nevyčtou

Součástí výstavy EXPO 2020, která se bude konat od 20. října 2020 do 10. dubna 2021, budou také workshopy pro tamní univerzity a zástupce průmyslových firem. „Jsem velmi rád, že obě závodní formule v ČVUT budou reprezentovat naši vysokou školu a Českou republiku. Můžeme tak ukázat světu, že patříme mezi technickou špičku,“ komentoval účast českých týmů doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT. Naráží tím také na fakt, že v loňském roce studentská formule CTU CarTech postoupila ze 150. místa na vynikající 20. místo v konkurenci více než 700 soutěžních univerzitních týmů z celého světa.

A my můžeme jen dodat, že oběma českým týmům držíme palce, aby se jim na prezentaci v Abú Zabí dařilo, a studenti tak získali nejen další cenné zkušenosti, ale také zaslouženou pozornost celého světa za svou píli a vůli.

Reklama