Hlavní obsah

Testarossa jako název holícího strojku? Ferrari se bouří

Foto: Archiv Garáž.cz
8. 8. 2017

Na slavné jméno si brousí zuby několik zájemců a soud v Düsseldorfu dokonce rozhodl v neprospěch italské automobilky. Ferrari se určitě odvolá, ale pokud prohraje definitivně, uvidíme jméno Testarossa nejen na autech, ale třeba i na holících strojcích.

Článek

Jeden by čekal, že když vyrobíte tak slavný vůz jako Ferrari 512 Testarossa a navíc používáte přídomek Testarossa i v jiných konotacích, už vám ho nikdy nikdo vzít nemůže. Jenže německé soudy to vidí jinak. Tamní výrobce hraček Kurt Hesse vznesl prostřednictvím několika svých firem (jedna z nich produkuje mj. i holící strojky) nárok na jméno, které v překladu znamená rudovláska nebo zrzka, resp. jeho použití v rámci svého produktového portfolia. Ferrari se samozřejmě okamžitě ohradilo, protože pod Testarossou si přece každý okamžitě vybaví legendární hranaté Ferrari s libozvučným dvanáctiválcem. A tak šla celá věc k soudu, který překvapivě rozhodnul ve prospěch hračkářského magnáta.

Soudce v Düsseldorfu argumentuje tím, že Ferrari značku Testarossa v posledních pěti letech nijak nepropagovalo, nemá v nabídce žádný model takového jména a ani žádný nechystá. Proto by se o relativně generické italské slůvko měla automobilka podělit. Ferrari pro změnu tvrdí, že nabízí servis pro zákazníky vozu, jehož výroba byla oficiálně ukončena v roce 1996, a tak by ji mělo být ponecháno výhradní právo (trademark) na toto jméno. Celé je to trochu absurdní, protože jde jenom o název a nikoliv celou ikonografii - jako třeba v případě kávovarů Tonino Lamborghini. My petrolheadi si ale budeme pod tímhle jménem vždy představovat Ferrari, takže jestli nějaký ten holící strojek vznikne, tak by měl mít kromě napájení 12 volty i těch 12 válců pod kapotou.

Reklama