Hlavní obsah

Sportovnější vzhled: Škoda Rapid prošla faceliftem

Foto: Archiv Garáž.cz
9. 5. 2017

Automobilka Škoda nám právě dnes představuje inovovaný model Rapid a Rapid Spaceback. Ještě než vám přineseme první dojmy, pojďme se podívat na to, co se změnilo. Opravdu toho mnoho není.

Článek

Přijde vám, že na novém Rapidu žádné změny nevidíte? Musíte se pořádně dívat, tohle je totiž facelift z kategorie těch hodně decentních. Naše domácí automobilka nevymýšlela zbytečnosti a radši se soustředila na doplnění bezpečnostní a komfortní výbavy, na instalaci pro Rapid nových pohonných jednotek a tolik oblíbenou konektivitu.

Foto: Archiv Garáž.cz

Optické vylepšení u vozu Škoda Rapid se zvláště dotklo přídě, která má nově řešený nárazník a přední světlomety. Modifikované mlhové světlomety ve spodní části nárazníku jsou propojeny tenkou chromovanou lištou. Hlavní světlomety dostaly linku LED diodového denního svícení. Pro značku Škoda typické zadní svítilny ve tvaru písmene C mají nyní černě zabarvené kryty. Facelift exteriéru pak završují kola v několika nových designech. Pokud byste toužili po něčem designově výraznějším, můžete zvolit variantu Monte Carlo nebo Scoutline. Obě nabídnou výraznější barvy, sportovnější styling nebo oplastování pro jízdu na nezpevněných cestách.

V interiéru se přidávají nové dekorační lišty ve všech dveřích. Odlišně řešené jsou výdechy ventilace a dekorační lišta na přístrojové desce (od výbavového stupně Ambition), přístrojový štít a ovládací panel manuální klimatizace a topení. Prostornost a praktičnost interiéru zůstává beze změn, takže v případě varianty liftback je to 550 litrů a 415 až 1381 l v případě Sportbacku.

Foto: Archiv Garáž.cz

Z pohledu motorů se v Rapidu a Rapidu Spaceback nově objevuje přeplňovaný tříválec 1,0 TSI s výkonem 95 a 110 koní. K němu se v nabídce zážehových jednotek připojí ještě 1,4 TSI s výkonem 125 koní. Turbodieselové jednotky pak bude zastupovat dvojice motorů. Slabší bude tříválcový turbodiesel 1,4 TDI s výkonem 90 koní a nad ním bude stát čtyřválcová 1,6 TDI s výkonem 116 koní. Všechny motory mají rekuperaci brzdné energie i systém Start-Stop a plní emisní normu EU 6. Naftové motory pracují s přímým vstřikováním common rail a filtrem pevných částic.

Inovovaná Škoda Rapid a Rapid Spaceback přebírá několik prvků výbavy z novějších nebo větších modelů Škoda. K dispozici je systém Škoda Surround, Bluetooth s hlasovým ovládáním a zásuvky USB. Pomocí rozhraní pro chytré telefony SmartLink+ – obsluhuje standardy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink™ – je navíc možné na displeji vozu ŠKODA RAPID využívat aplikace nebo přenášet do chytrého telefonu data z vozidla. Od výbavového stupně Ambition je k dispozici systém Media Command 2.0, který umožňuje ovládat palubní infotainment Amundsen ze zadních sedadel prostřednictvím mobilní aplikace.

Foto: Archiv Garáž.cz

A chybět nemohou ani důležitá Simply Clever řešení. U Rapidu je jich celkem 19, ale nové jsou dvě USB zásuvky v zadní části vozu pro pro nabíjení chytrých telefonů nebo jiných malých mobilních přístrojů.

Reklama