Hlavní obsah

Škoda Kodiaq pojede příští rok WRC

Foto: Archiv Garáž.cz
1. 4. 2017

ŠKODA AUTO rozšiřuje svou působnost ve špičkovém světovém rallysportu. Značka mistrů světa přichází do nově vznikající kategorie WRC SUV s vozem ŠKODA KODIAQ WRC.

Článek

Tovární tým ŠKODA Motorsport bude v příštím ročníku FIA Mistrovství světa v rally startovat poprvé ve dvou kategoriích. Vedle kategorie WRC 2, v níž dosáhla úspěchů ŠKODA FABIA R5, obsadí i novou kategorii WRC SUV.

Tu organizátor šampionátu zřídil kvůli stále rostoucí popularitě vozů kategorie SUV. Od příštího soutěžního ročníku proto vedle stávajících kategorií WRC a WRC 2 přibude nová třída soutěžních vozů – WRC SUV. Určena je výhradně pro vozy vycházející ze sériově vyráběných SUV modelů.

Foto: Archiv Garáž.cz

ŠKODA AUTO do nové kategorie vyšle svého zástupce v podobě upraveného modelu ŠKODA KODIAQ. Nové velké SUV právě vstupuje na mezinárodní trh a již nyní se těší velké oblibě. Po technické stránce splňuje KODIAQ WRC všechny požadavky. Předpisy FIA mu přikazují turbomotor o objemu 2,0 litru a minimální hmotnost 1 650 kilogramů. V závodním speciálu jsou také dva elektronické asistenční systémy ze sériového modelu. Driver Alert rozpozná únavu řidiče a Blind Spot Detect ho upozorní na vůz ve slepém úhlu jeho zpětného zrcátka.

Vůz ŠKODA KODIAQ WRC vzniká s využitím zkušeností týmu, který s vozem ŠKODA FABIA R5 dosáhl na titul světových šampionů v kategorii WRC 2. A ve skvělých výkonech pokračuje ŠKODA Motorsport i nadále. FABIA R5 zvítězila ve 13 z posledních 14 závodů letošní a loňské sezony. Naposledy Pontus Tidemand zvítězil v březnové Rally Guanjanato México.

Tým ŠKODA Motorsport se těší na novou výzvu a chce s modelem KODIAQ WRC navázat na úspěchy modelu FABIA R5. Management týmu, konstruktéry i mechaniky čeká ještě mnoho práce, ale všichni věří, že vše zvládnou a nový vůz bude na špičkové úrovni a výborně připraven pro závody. ŠKODA KODIAQ WRC se na závodní trati představí poprvé v lednu 2018 při Rally Monte Carlo. Jména pilotů a navigátorů, kteří ve dvou soutěžních vozech KODIAQ WRC zasednou, oznámí tým ŠKODA Motorsport v září.

Reklama