Hlavní obsah

Ruské virtuální Audi s jaderným pohonem

Foto: Archiv Garáž.cz
20. 7. 2016

Oficiálním konceptům od automobilek poslední dobou čím dál tím častěji konkurují ty fantasmagorické od fanoušků. A občas člověka překvapí nejen schopnosti grafiků a počítačového softwaru, ale i samotná myšlenka.

Článek

Na první pohled vypadá Audi Mesarthim F-Tron Quattro jako oficiální výmysl z Ingolstadtu. Má exotické jméno inspirované hvězdným systémem, vypadá jako z chystané sci-fi od Spielberga a nabízí se nám ze všech možných úhlů. Šťouravý čtenář si ale přeci jenom všimne, že tvar masky a světel spíš odkazuje ke staršímu designovému jazyku konceptů od Audi, a že je to celé trochu moc špičaté na zadku, skoro jako Lexusy. Ruský vizionář Grigory Gorin ovšem na detaily nehledí, jde mu hlavně o, jak říkají Američani, big picture. A tím je v tomto případě samotný pohon futuristického Audi.

S trochou zjednodušení by se dalo říct, že jde o parní stroj. Pára generovaná jaderným reaktorem totiž pohání turbínu, která nabíjí elektromotory umístěné v kolech. Takže vlastně parní elektromobil pohánění štěpeným atomem? Ultimátní čistá technologie! A koncept jde ještě dál - jeho kostra a karoserie jsou totiž vytištěny na 3D tiskárně ze speciální ultralehké slitiny, která je poskládaná jako Lego. Pokud nabouráte, auto se jednoduše rozpojí a poškozený díl se vytiskne a vymění během několika minut. 

A co jízdní vlastnosti? Na úrovni monopostu Formule 1 a možná ještě trochu lepší. Gorin si totiž představuje vozovky budoucnosti jako autodráhu se speciální magnetickou vrstvou. Jeho Audi pak má v plochém dutém spodku auta speciální kapalinu, která se magneticky nabije na opačný pól tak, že se auto přisaje k silnici. Navíc se umí přelévat ze strany na stranu tak, aby vyvažovala setrvačné síly v zatáčkách. 

Tyhle pohádky se moc hezky poslouchají, že? Sice je to všechno bláznivá budoucnost, ať už fiktivní nebo prostě jen vzdálená, ale občas neškodí si trochu pocvičit fantazii, nemyslíte?

Reklama

Sdílejte článek