Hlavní obsah

Podívejte se na dokument o nejlepším supersportu světa

6. 3. 2017

McLaren F1 je technologickým skvostem, nejrychlejším automobilem s atmosférickým motorem na světě a nejůžasnějším supersportem, který kdy byl postaven. Za jeho vznikem stojí geniální konstruktér Gordon Murray.

Článek

Byl to automobilový sen, který se proměnil ve skutečnost. Gordon Murray navrhl supersportovní automobil, který přinesl několik originálních řešení, jako například umístění sedadla řidiče uprostřed interiéru. Anglický inženýr chtěl dostat závodní atmosféru na běžnou silnici a podařilo se mu to beze zbytku. McLaren F1 mimo jiné ustanovil rychlostní rekord pro nejrychlejší produkční auto na světě. Stalo se tak v roce 1998, když se mu podařilo jet rychlostí 391 km/h!

McLaren F1 byl ve své době lehčí než většina tehdejší konkurentů a zároveň měl bezkonkurenční aerodynamiku, která byla tak dobrá, že nepotřebovala žádná křídla a další přítlačné prvky. Vystačil si sám. Karosérie byla extrémně pevná a lehká, její základ, šasi, bylo vyrobeno z lehkých uhlíkových vláken. Nejlepší prvek McLarenu byl umístěn před zadní nápravou. Před zadní kola se totiž dostal závodní motor BMW. Šlo o dvanáctiválec o objemu 6,1 litru, který nabízel výkon 635 koní a 651 Nm točivého momentu. Motor měl kódové označení BMW S70/2 a mnichovská automobilka ho používala v závodním speciálu BMW V12 LMR. Dokument představuje začátek vývoje McLarenu F1 až po první vítězství v LeMans.

Reklama