Hlavní obsah

Po víkendu pozor! Po změně času se znatelně více bourá

Foto: Shutterstock/Stock-Asso
28. 3. 2020

Už tento víkend nás čeká změna času na letní. V noci ze soboty na neděli se hodiny v Česku posunou o hodinu vpřed, konkrétně z 2:00 na 3:00. Někdo tuto změnu zvládá hůře, někdo lépe, statistiky nehodovosti však ukazují, že je v následujících dnech potřeba si na silnicích dávat ještě větší pozor než obvykle. Proč?

Článek

Zdá se to jako maličkost, je to přece jen hodina, namítá řada lidí. I tato hodina ale dokáže se spoustou lidí pořádně zamávat. Někdy si to nemusejí ani sami uvědomovat, ale jsou unavení a kvůli tomu se i hůře soustředí. Což může být za volantem problém.

Vliv změny času na chování řidičů zkoumali odborníci z americké University of Colorado. A jejich závěry jsou jasné. Výkon ospalých řidičů podle nich klesá na úroveň šoférů jedoucích pod vlivem alkoholu. „Řidiči mohou mít problém s vnímáním a vyhodnocováním potenciálně nebezpečných situací a také jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé. Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský.

A slova odborníků potvrzují i statistiky. Během dvou týdnů po provedené změně času stoupá výskyt smrtelných dopravních nehod o 6 procent. K danému výsledky došli univerzitní experti analýzou více než 730 tisíc dopravních nehod, ke kterým došlo v letech 1996 až 2017.

Úplně nejhorším dnem je pak pondělí bezprostředně následující po víkendu, kdy ke změně času dojde. Počet dopravních nehod se v tento den může skokově zvýšit o celou šestinu. „Na silnicích se totiž potkává velké množství nevyspalých lidí, kteří nadprůměrně chybují, a navíc mohou být podráždění, což s sebou nese nižší míru vzájemné tolerance,“ dodává Budský.

Foto: Shutterstock/Bernd Leitner Photography

Únavu za volantem nepodceňujte a ve dnech následujících po změně času buďte obzvlášť obezřetní

Údaje amerických vědců navíc potvrzují i čísla z Česka. Například pojišťovna Kooperativa v loňském roce zaznamenala výrazný nárůst škod v podstatě celý týden po změně času. „V pondělí prvního dubna 2019 to bylo o cca 11 % více škod, ale úterý, středa a čtvrtek po změně času přinesly dokonce více než 20% nárůst škod, oproti stejným dnům před změnou času,“ upozorňuje na kritické dny tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Podle dopravního experta Romana Budského jsou v těchto dnech nejvíce rizikoví mladí řidiči do 25 let věku, senioři, lidé pracující na směny a také profesionální řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů. Budský proto radí se před jízdou dostatečně dospat a mít na cestu časovou rezervu, abychom nemuseli spěchat. Pokud se přece jen cítíme unaveni, měli bychom si během cesty dopřávat pauzy, během kterých se protáhneme, dáme si kávu a doplníme tekutiny.

Cítíte se po změně času unavení?
Ano, snáším to špatně
62,3 %
Ne, je mi to jedno
33,8 %
Nevím, nevybavuji si
3,9 %
Celkem hlasovalo 5211 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek