Hlavní obsah

Verstappen si zase odskočil na severní smyčku. Musel jet s omezeným výkonem

Foto: Max Verstappen
2:27
2:27

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Úřadující mistr světa formule 1 Max Verstappen si rozhodl letošní sezonu – kdy má na další titul už jen matematickou šanci – zpestřit dalšími závody. Ale nemyslete si, ani takhle zvučné jméno nemá při cestě do top kategorií cesťáků na růžích ustláno.

Článek

Volný víkend kalendáře formule 1 mezi závody na Monze a v Baku netrávil Max Verstappen v poklidu se svou rodinou, ale překvapivě opět na okruhu. Kokpit monopostu však vyměnil za závodní sedačku cestovního vozu kategorie GT4. Na legendárním Nordschleife absolvoval část vytrvalostního závodu, aby získal licenci potřebnou k závodění v prestižnější kategorii GT3.

Nejrychlejší čas Maxe na Nürburgringu měl hodnotu 9:01 – o dvacet sekund za nejrychlejšími Caymany GT4. Že mu to zas tak nešlo? Kdepak. Pro Verstappena coby nováčka platila specifická pravidla – jeho vůz byl naladěný na 300 koní, měl tedy k dispozici o nějakých 120 koní méně než zkušení jezdci. Ve srovnání s piloty, kteří měli stejný handicap, byl naopak o více než 20 sekund rychlejší! Výkonnostní deficit byl patrný hlavně na startu, kde Maxe hned zdolalo několik aut:

Aby Verstappen licenci získal, musel absolvovat v závodě alespoň čtrnáct kol a připsat si dvě účasti. I proto jsme jméno Nizozemce evidovali v kategorii SP7 i CUP3. Absolvovaná vzdálenost nebyl problém – Max odjel přes půlku závodu – druhý vůz měl ale poruchu a do závodu zasáhl spíše teoreticky…

Vedení soutěže přesto rozhodlo, že Verstappen podmínky pro udělení licence Permit A splnil a příště může naskočit do vyšší kategorie GT3. Příští závodní víkend tedy musí ještě absolvovat otravnou povinnost v podobě závodu F1 v Ázerbájdžánu (haha), aby se další víkend na Nordschleife vrátil, teď už s vozem Ferrari 296 GT3.

Foto: X.com / Max Verstappen

V kategorii CUP3 obsadil Max se svým parťákem sedmé místo. Porazili i řadu soupeřů s vyšším výkonem. V dané soutěži totiž často nepotkáte jen ostřílené profíky, ale i hobíky, kteří závodí spíše pro radost.

„Je to velmi náročná trať. V jedné části může být úplné sucho, ve druhé zase déšť a mokro. Dokonce i asfalt se mění v závislosti na tom, kde zrovna jedete. Právě proto je to tak výjimečné místo. Odjezdit tu čtyřiadvacetihodinovku v kategorii GT3 by bylo úžasné,“ popsal své pocity v cíli Max Verstappen.

Tak… za čtrnáct dní držíme palce!

Načítám