Hlavní obsah

Konec srážek s vlaky! Škodovky budou nově varovat řidiče na přejezdech

Foto: Škoda Auto
12. 12. 2022

Riziko nehody na železničním přejezdu není sice nijak dramatické, následky však dramatické bývají. Škoda Auto testuje novou aplikaci, která by měla řidiče před blížícím se vlakem varovat.

Článek

Následky srážky s vlakem bývají fatální. Na klidu moc nepřidávají ani občasné zprávy o nefunkčním signalizačním zařízení, není se čemu divit, že každý rozumný řidič se dvakrát rozhlédne, než železniční přejezd přejede. A co na tom, že blikají bílá světla a závory jsou nahoře. Podle statistik Drážní inspekce se každý rok stane na železničních přejezdech víc než 150 nehod a zemře při nich přes 30 lidí.

Tuzemská automobilka Škoda Auto nyní testuje novou funkci aplikace Traffication, kterou lze nainstalovat do palubního infotainmentu. Nejnovější verze se v rámci pilotního projektu testuje v Česku a nyní dokáže upozornit na blížící se vlaky. Rozšiřuje tak stávající bezpečnostní funkce, jako je výstraha před vozidly v protisměru a upozornění na riziko neúmyslného vjezdu do protisměru například na dálnici.

S testováním jí pomáhá česká dopravní společnost Leo Express. Poloha vlakových souprav se pravidelně ukládá do cloudového úložiště, odkud se tyto informace následně přenášejí do všech vozů značky Škoda vybavených aplikací Traffication a nacházejících se v blízkosti železničního přejezdu, k němuž se vlak přibližuje. Varování o přijíždějící soupravě se pak zobrazuje na středovém displeji infotainmentu jako vyskakující zpráva a současně zřetelně zazní i hlasová výstraha. Podle tiskové zprávy automobilka již pracuje na integraci dalších železničních dopravců napříč Evropou a zároveň probíhají jednání s několika dalšími společnostmi.

Vedle nového varování před přijíždějícími vlaky zobrazuje aplikace Traffication řadu dalších výstražných údajů, které získává jak od poskytovatelů dopravního zpravodajství, tak přímo z dalších vozů Škoda. Jedná se například o upozornění na zhoršené povětrnostní podmínky, špatnou sjízdnost silnice nebo dopravní nehody.

Je zajímavé, že systém pracuje třeba i s tím, že když řidiči zapínají mlhovky, tak ostatním řidičům se pak v aplikaci automaticky hlásí snížená viditelnost. Řidič automobilu může navíc nebezpečnou situaci v provozu sám nahlásit jednoduchým klepnutím na obrazovku a varovat tak ostatní uživatele využívající Traffication. Aplikace je nyní k dispozici ve 32 evropských zemích a varování zobrazuje ve 23 jazycích.

Reklama