Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Nárazový test ukazuje nebezpečí naložených dodávek

Foto: Youtube / Dynamic Test Center

Náraz v rychlosti 50 km/h může mít fatální následky

9. 4. 2020

Až zase pojedete do stavebnin pro materiál a necháte si do dodávky volně vyskládat cihly, cement, fošny nebo jakýkoliv jiný náklad, vzpomeňte si na tohle video a věnujte pár minut tomu, abyste materiál řádně zabezpečili. Protože když to neuděláte, může to být vaše poslední jízda v životě.

Článek

Všichni už jste určitě viděli nějaký ten crash test, kdy řádně připoutané figuríny (říká se jim Oskaři) bezmocně sedí v autě, které se řítí proti zdi. Nárazové zkoušky jsou nedílnou součástí homologačního procesu a každý jen trochu rozumný zákazník si vybírá auto i podle toho, jak je bezpečné. Dobrou zprávou je, že i kvůli tomu jsou auta neustále bezpečnější.

Možná jste taky viděli videa, co se stane, když do zdi narazí auto, jehož posádka není připoutaná. To už je o poznání horší podívaná, protože Oscaři bezvládně „cestují“ uvnitř automobilu. Řidič skončí naražený na volantu, pasažéři ze zadních sedadel jsou najednou vpředu a ze všech volně ložených předmětů se stávají smrticí zbraně.

Ale viděli jste už crash testy nákladních aut? Případně crash test naložené dodávky, která nemá mezi nákladovým prostorem a posádkou bezpečnostní přepážku? Z videa, ve kterém Mercedes Vito naložený 770 kilogramy betonových tvárnic čelně narazí do betonové zdi, není člověku nejlépe...

Vše zprodukovala a natočila švýcarská společnost Dynamic Test Center, která se specializuje na oblast bezpečnosti a svoje služby nabízí výrobcům osobních i nákladních vozidel, pojišťovnám a soudům. Betonové bloky, které se používají jako okrasné truhlíky, byly v autě volně vyskládány, tak jako je vozí spousta řidičů, kteří se nad bezpečností nákladu dvakrát nezamyslí.

Sledujte, jak se okamžitě po nárazu, ještě když se deformuje příď auta, vydávají palety v nákladovém prostoru setrvačností dopředu, a jak končí tam, kde sedí posádka. A to vše v rychlosti pouhých 50 km/h! Člověku se z toho dělá zle, i když moc dobře ví, že vepředu nejsou skuteční lidé, ale jen figuríny.

Dynamic Test Center chce tímto videem apelovat na všechny řidiče, aby náklady převáželi v autě bezpečně. I náraz v relativně nízké rychlosti může být fatální, v tomto případě by řidič samozřejmě nepřežil. Nezabil by ho ale samotný náraz, usmrtil by ho jeho náklad.

Náklad se kotví k podlaze, používají se na to popruhy s ráčnou nebo řetězy. Napínací síly by měly být symetrické, symetrické by mělo být i rozložení váhy nákladu. Až zase budete do auta (a je jedno, jestli do dodávky, nebo do osobního vozu) něco nakládat, vzpomeňte si na toto video…

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.