Hlavní obsah

Monoposty F1 doplní speciály ze závodů WRC, Moto GP a DTM

Foto: Archiv Garáž.cz
18. 5. 2016

Letošní motoristická slavnost LEGENDY 2016 představí svým návštěvníkům skutečné skvosty světového motorsportu. Dva monoposty F1 letošní specifikace značek MERCEDES a FERRARI doplní závodní vůz MS v automobilových soutěžích HYUNDAI i20 WRC a milovníci seriálu MotoGP se budou moci detailně seznámit s letošní specifikací závodního motocyklu DUCATI Desmosedici GP16. Nebudou však chybět ani vozy seriálu německého mistrovství cestovních vozů DTM a to hned dvou značek - MERCEDES a BMW.

Článek

Monoposty seriálu formule 1 jsou vždy největším lákadlem pro návštěvníky akcí spojených se světových motorsportem. Na červnové výstavě LEGENDY 2016 si budou moci zájemci o formuli 1 prohlédnout dokonce hned dva závodní monoposty a to v letošní specifikaci. Shodou okolností se jedná o dva nějvětší současné rivaly Mistrovství světa F1 – Mercedes a Ferrari. 

MERCEDES F1 W07 HYBRID – zbraň na obhajobu

„F1 W07 Hybrid je představitelem jakési minirevoluce,“ řekl na začátku letošní sezóny technický ředitel týmu Mercedes Peddy Lowe a doplnil: „Technické regule zůstaly letos poměrně stabilní. To  nám umožnilo se zaměřit na zlepšení skutečně mnoha detailů na voze, který v loňském roce získal oba mistrovské tituly, s Lewisem Hamiltonem i v Poháru konstruktérů.“ Mercedes F1 W07 Hybrid, jehož monokok a karoserie jsou vyrobeny především z kompositu uhlíkových vláken, má při své celkové délce pěti metrů celkovou hmotnost pouhých 702kg. Vůz je vybaven hybridním šestiválcovým přeplňovaným motorem o objemu 1,6l jehož součástí je také systém pro rekuperaci energie (ERS) využívající motorgenerátory a li-ion baterie k ukládání zpětně získané energie. Skvělou konstrukci a spolehlivost tohoto vozu prokazuje letos zatím suverénně jedoucí Nico Rosberg. V expozici značky Mercedes bude vystaven rovněž závodní vůz MERCEDES – AMG C 63 DTM, který v úvodu sezóny 2016 v seriálů DTM dominuje.

Foto: Archiv Garáž.cz

SHELL – oslava českého čtvrtstoletí

Kromě jiných i další čtyři níže zmíněné významné exponáty bude na motoristické slavnosti LEGENDY 2016 prezentovat společnost Shell Czech Republic, která letos slaví úspěšných 25 let svých obchodních aktivit v České republice.

FERRARI SF16-H – touha po návratu na trůn

Technologický vývoj produktů Shell je velmi úzce spojen se značkou Ferrari. I proto si budou moci návštěvníci prohlédnout další letošní monopost F1 – Ferrari SF16-H (Scuderia Ferrari 2016 Hybrid). I v tomto případě se jedná o výrazně modernizovanou verzi loňského šasi. Největší rozdíly lze vidět na zkrácení a tvarové úpravě „nosu“ monopostu, zásadní změnou prošla koncepce zavěšení předních kol a evolucí prošlo také okolí pohonné jednotky. I tento závodní vůz je stvořen pro zisk letošního mistrovského titulu ve F1. Je totiž dílem 700 zaměstnanců továrny Ferrari v italském Maranellu, kteří na něm strávili  250 000 pracovních hodin s pomocí 300 dodavatelů z 15 zemí světa. Na závodním voze je použito 20 000 m2 plátů kompozitu uhlíkových vláken a stejně tak je potřeba 20 000 dílů pro sestavení motoru, převodovky a šasí. Ve větrném tunelu pro optimalizaci aerodynamiky strávil tento závodní monopost legendární značky Ferrari přesně 1500 hodin. Závodní jezdecké duo Vettel – Räikkönen má tak pro letošní sezonu F1 opravdu špičkovou techniku.

Foto: Archiv Garáž.cz

HYUNDAI i20 WRC – první letošní vítězství

Premiéru v České republice zažije na akci LEGNDY 2016 také úspěšný vítěz letošní Rally Argentina v seriálu MS v automobilových soutěžích – závodní vůz HYUNDAI i20 WRC. Posádka Paddon – Kennard si tak připsala letošní první vítězství pro značku Hyundai v seriálu WRC. Téměř čtyři metry dlouhý speciál s pohonem všech kol je vybaven přeplňovaným motorem s přímým vstřikem o objemu 1,6l, který disponuje výkonem 300 k při 6000 ot./min.. Převodovka nabízející 6 stupnů dopředu a reverzní chod je sekvenční a její páčkové ovládání je umístěno na volantu. Vůz je vybaven dvěma mechanickými diferenciály a jeho zrychlení na 100 km/hod. proběhne během 4 sekund! Na rychlostních zkouškách může dosahnout rychlosti přes 220 km/hod.

Foto: Archiv Garáž.cz

DUCATI DESMOSEDICI GP16 – zamilovaní Italové

Také milovníci motocyklových soubojů „kolo na kolo“, které předvádějí jezdci během seriálu MotoGP na 18 okruzích světa si na slavnosti LEGENDY 2016 přijdou na své. Osobně se totiž mohou seznámit s letošním závodním motocyklem stáje DUCATI, který nese označení Desmosedici GP16. Koncem letošního února byl tento závodní tovární motocykl oficiálně představen v italské Boloni a ředitel týmu Ducati Course Gigi Dall´lgna neskrýval své nadšení: „Do té motorky jsme se zamilovali! Naším cílem je co nejvyšší umístění ve všech 18 závodech letošního ročníku MotoGP.“ A jeho slova nebyla daleko od pravdy. Hned v úvodním letošním závodě v Kataru slavil Ital Andrea Dovizioso skvělé 2.místo. Naopak bronzovou příčku získal jeho stájový kolega a krajan Andrea Iannone při třetím podniku ve Spojených státech. Ducati Desmosedici GP16 pohání vidlicový čtyřválec s rozvodem DOHC o objemu 1000 ccm s výkonem přes 245 k. Maximální rychlost se pohybuje za hranicí 340 km/hod.

Foto: Archiv Garáž.cz

BMW M4 DTM – Mnichovský bojovník

Závody německého mistrovství cestovních vozů DTM jsou každým rokem spektakulární podívanou pro desetitisíce fanoušků tohoto okruhového sportu. LEGENDY 2016 dají návštěvníkům po roce opět možnost seznámit se s vozem BMW M4 DTM závodního týmu BMW MTEK, který je zahalen do barev svého hlavního partnera, společnosti SHELL. Potenciál tohoto okruhového speciálu ukázal hned v druhém závodě letošní sezóny jezdec Augusto Farfus skvělou druhou příčkou na Hockenheimu. Body už však získal s tímto vozem i druhý jezdec týmu Bruno Spengler. Délka 4775 mm, šasi a karoserie z uhlíkových vláken, nádrž na 120 litrů paliva a konečně vidlicový atmosferický osmiválec o objemu 4000 ccm s 32 ventily propůjčující vozu výkon 480 k a točivý moment 500 Nm – to je „v kostce“ mnichovský bojovník BMW M4 DTM.

Foto: Archiv Garáž.cz

Motoristická slavnost LEGENDY 2016 se koná ve dnech 11.-12. června 2016 v areálu Psychiatrické nemocnice v Praze – Bohnicích. V současnosti je přihlášeno přes tisíc výstavních exponátů! 

Reklama

Sdílejte článek