Hlavní obsah

Mercedes-Benz představuje nový, vylepšený elektromobil

Foto: Mercedes-Benz

Skoro jako GLA, ale lepší: Mercedes-Benz představuje nový elektromobil

Na český trh vstupuje první elektromobil z úspěšné rodiny kompaktních vozů Mercedes-Benz. Jmenuje se EQA a nabízí kompromis mezi výkonností, náklady a rychlostí, s jakou byl uveden na trh. Jako blízký příbuzný modelu GLA má všechny jeho skvělé vlastnosti, které kombinuje s hospodárným elektrickým pohonem.

Článek

První verze EQA 250 nabízí výkon 140 kW a podle metodiky EU dojezd 486 kilometrů. Kombinovaná spotřeba elektrické energie je 15,7 kWh na 100 km, emise jsou samozřejmě nulové. Ovšem i samotnou spotřebu elektřiny hodlá Mercedes vyvážit. Se službou Mercedes me Charge mohou zákazníci po celé Evropě nabíjet elektrovozy z více než 175 000 veřejných nabíjecích přípojek a Mercedes-Benz zajistí dodatečnou kompenzaci zelenou elektrickou energií.

Dočkáme se ale i dalších variant, ať už atletičtějších, nebo ještě úspornějších. Řada Mercedes-EQ chce dlouhých dojezdů dosáhnout nikoli stále většími sadami akumulátorů, ale důsledným zvyšováním hospodárnosti všech komponentů vozidla. U EQA pomohl například nižší aerodynamický odpor vzduchu i promyšlené řízení chladicí soustavy, kdy je například odpadní teplo produkované elektrickým pohonem využíváno k vyhřívání interiéru.

Progresivní design rozpoznatelný i v noci

S EQA nicméně řidič nedostává jen ekologický vůz, ale také maximálně designový požitek. Nechybí pro řadu EQ typický vzhled přídě, jemuž dominuje maska chladiče s černým panelem a s centrální hvězdou. Dalším výrazným stylistickým prvkem ze světa elektromobilů Mercedes-EQ je pás světel vpředu a vzadu. Díky jejich charakteristickému tvaru vůz bezpečně poznáte, i když kolem vás projede za tmy.

Foto: Mercedes-Benz

První verze EQA 250

Stejně propracovaný je také interiér. Definuje ho zespodu osvětlené ozdobné obložení, které se u Mercedesu objevuje vůbec poprvé, a ozdobné prvky v odstínu růžového zlata s modrými detaily.

Inteligentní technologie i zábavné vychytávky

Samozřejmostí jsou inteligentní asistenční systémy. Už ve standardní výbavě najdete aktivního asistenta pro jízdu v jízdním pruhu či brzdového asistenta, který má za úkol zabránit kolizi nebo zmírnit její intenzitu automatickým brzděním v kritických situacích. Systém dokáže brzdit z rychlostí typických pro městský provoz, před stojícími vozidly a přecházejícími chodci. Mezi rozšířené funkce paketu asistenčních systémů patří například funkce pro odbočování, funkce pro záchrannou uličku, upozorňování na přibližující se cyklisty nebo vozidla při vystupování.

Foto: Mercedes-Benz

Inteligentní technologie i zábavné vychytávky

Už ve standardní výbavě najdete spoustu chytrých vychytávek i zábavných prvků. Nechybí světlomety LED s adaptivními dálkovými světly, zadní výklopné víko EASY-PACK s elektrickým ovládáním pro otevírání a zavírání, 18palcová kola z lehké slitiny, dekorační osvětlení s výběrem z 64 barev, komfortní sedadla s bederní opěrkou nastavitelnou ve čtyřech směrech, zadní kamera pro lepší výhled nebo kůží obšitý sportovní volant.

EQA je zkrátka vůz, který zaujme z každého úhlu pohledu.

Foto: Mercedes-Benz

EQA od Mercedes-EQ

Tento článek nevyjadřuje názor redakce.
Sdílejte článek