Hlavní obsah

Jeepovy velikonoční kraslice - šílené americké koncepty

Foto: Archiv Garáž.cz
4. 4. 2017

Jako každý rok, i letos chystá Jeep pro velikonoční Easter Safari řadu konceptů a upravených kousků pro potěchu fanoušků. A i letos stojí za to, tak se pojďme mrknout, jaké verze si automobilka nachystala letos.

Článek

Letos se v Utahu uskuteční už 51. Jeep Easter Safari a i letos na ní automobilka přiveze velmi pěkné koncepty. Prvním je Jeep Grand One, který vznikl na oslavu 25. narozenin typu Grand Cherokee. Koncept je postaven právě na základech první generace ZJ z roku 1993. Má nové osmnáctipalcové zlaté ráfky (z výroby mohl mít maximálně šestnáctky) s pneumatikami BF Goodrich Mud-Terrain KM2, větší světlou výšku, rozchod kol a rozvor náprav (ta zadní byla posunuta o dva palce vzad). Pod kapotou je vidlicový osmiválec 5,2 litru a čtyřstupňový automat. Jako základ posloužil zachovalý exemplář nalezený v Pensylvánii se 100 tisíci mil na tachometru. Devadesátkovou nostalgii pak navodí i palubní telefon a Gameboy na zadních sedadlech.

Foto: Archiv Garáž.cz

Druhý koncept Safari byl postaven na základech současného Wrangleru. Tady se nemyslelo na řidiče, ale spíš na malého kluka, který má sedět vzadu. Proto je konstrukce upravena tak, aby co nejméně omezovala výhled ven. Unikátní sedačky jsou vyrobené z vinylu na hliníkové konstrukci. A z hliníku je i zahrádka s dronem. Pod kapotu inženýři umístili Pentastar 3,6 V6 s pětistupňovým automatem.

Foto: Archiv Garáž.cz

Wrangler posloužil jako základ i konceptu Quicksand. Ten vypadá jako pravá hračka na řádění v dunách. A že by se s motorem Mopar 392 HEMI a šestistupňovým manuálním Getragem blblo opravdu ve velkém stylu. A k tomu ten vzhled ve stylu Hot Rodu, ten je opravdu cool. Prodloužený rozvor, černá barva a minimalistický černo-hliníkový interiér mají opravdu něco do sebe.

Foto: Archiv Garáž.cz

Další koncept Trailpass má zase základ v modelu Compass. Oproti sériové verzi byl zvýšen a dostal i větší osmnáctipalcová kola. Pohání jej benzínový motor 2.4 Tigershark. Exteriér je ve dvoubarevné kombinaci tmavě zelené a černé barvy s grafikou na kapotě a pruhy na bocích. Na střeše pak trůmí cestovní rakev Thule.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pro koncept Switchback zvolili konstruktéři populární Wrangler Rubicon Unlimited. Auto je vybaveno snad všemi myslitelnými doplňky od firem Jeep a Mopar. Vpředu i vzadu je speciální náprava Dana 44 a tlumiče Fox. Křehké části podvozku, jako například diferenciál, jsou chráněné pevným ochranným krytem. Velmi dobře vypadají i děravé dveře a hard-top z konceptu Safari. Pětistupňový automat je propojen s motorem 3.6 V6. Tohohle drobečka by opravdu nic nemělo v terénu zastavit.

Foto: Archiv Garáž.cz

Na retro vlnu sází koncept CJ66. Ten se poprvé představil na výstavě SEMA 2016. Upravený Wrangler TJ dostal karoserii ve stylu starých Jeepů a pod kapotu vidlicový osmiválec HEMI s výkonem 383 koní a šestistupňový manuál.

Foto: Archiv Garáž.cz

Posledním konceptem je Jeep Luminator. Jak název napovídá, dostal do výbavy veškerá světla, která Jeep pro své modely nabízí. Výrobcem je slavná firma Magneti Marelli. Snímací LED panel na kapotě nebo speciální čtyřbarevný LED panel na zádi suplující brzdové světlo v noci opravdu nejde přehlédnout. Nové mlhovky propojené s řízením zase osvětlují krajnici při zatáčení. S dobíjením baterií pomáhá střešní solární panel. Všech 7 konceptů se představí už 8. dubna.

Foto: Archiv Garáž.cz

Reklama