Hlavní obsah

Děsivá nehoda na dálnici ukázala nebezpečí přepravy LPG 

Po nehodě dvou kamionů došlo k požáru, výbuch cisterny LPG následoval po osmi minutách; autor: Facebook Borgo Panigale

7. 8. 2018

Včerejší obrovský výbuch cisterny na dálnici u Boloni ukázal, jak nebezpečná může být přeprava LPG. Bilance je jasná: tři mrtví, sedmdesát zraněných, desítky zničených aut a kus propadlé dálnice.

Článek

Dálniční kamera na obchvatu Borgo Panigale poblíž letiště zachytila nehodu jako z akčního filmu. Při srážce dvou kamionů napřed došlo k požáru, a protože jedním z nich byla cisterna přepravující LPG, bylo jasné, že by to mohl být pořádný malér. A byl! Po osmi minutách došlo k obrovskému výbuchu, po kterém začala hořet další auta v okolí, požár se pak přemístil i na prodejnu aut a propadla se dálnice. Naštěstí většina řidičů včas pochopila a nejbližší místo nehody opustila, požár pak dostalo pod kontrolu několik hasičských jednotek včetně vrtulníku.

Výbuch zachycený mobilním telefonem, autor byl několik stovek metrů daleko

„Pokud se stanete účastníky nehody, jako byla tato, tedy když dojde k požáru vozu přepravujícího LPG, benzín, chemikálie, nebo tlakové láhve, pak existuje jen jedno správné řešení - rychle zmizte,“ radí hasič Pavel Kos. „Není čas na hrdinství, natož na pořizování nějakých fotek a videí, abyste pak oslnili přátele na sociálních sítích. Prostě ujeďte, případně utečte co nejrychleji a nejdál. Když jste v koloně na dálnici, schovejte se za nějakou terénní nerovnost, abyste byli chráněni před tlakovou vlnou a požárem, neschovávejte se jen za auto, to není v žádném případě adekvátní ochrana. Požár podobné velikosti pak nemá smysl se ani pokoušet uhasit malým hasicím přístrojem, tady nejde opravdu o nic jiného než zachránit život sobě a svým blízkým.“

Byl to výbuch jako z akčního filmu

Po zhlédnutí videí pořízených v Itálii je jasné, že nacházet se i v dosahu několika desítek metrů může být fatální. V okolních budovách tlaková vlna vyrazila okna, hořící trosky aut zasažených výbuchem skončily i několik stovek metrů daleko.

Za nehodu samozřejmě může nepozorný řidič kamionu, o tom žádná. V tomhle případě ale nechápeme, že kamion nebyl vybaven protikolizním systémem, který by měl být při přepravě podobných nebezpečných nákladů samozřejmostí.

autowebAUTOWEBaUtOwEb