Hlavní obsah

Celovečerák o McLarenovi už brzy přijede do kin

Foto: Archiv Garáž.cz
22. 2. 2017

Automobilka McLaren zažívá zlaté časy, ale tenhle dokument se nesoustředí na její úspěchy na poli supersportů. Dokonce ani na úspěchy ve Formuli 1. Tenhle film je o McLarenovi, nikoliv o McLarenu.

Článek

Kolik toho vlastně u Bruceovi McLarenovi víte? Novozélandský rodák, závodník, inženýr a vynálezce závodil sice pouhých dvanáct let, než jeho kariéru ukončila tragická nehoda, ale jeho jméno žije dál v jedné z nejslavnějších závodních a automobilových značek na světě. A teď se konečně dočkal vlastního filmu. Předem upozorňujeme, že jde o dokument, ačkoliv režisér Roger Donaldson má především zkušenosti s hranou tvorbou a stojí i za úspěšným medailonkem dalšího slavného Novozélanďana - snímek Nejrychlejší indián s Anthonym Hopkinsem možná znáte. Pokud ne, rozhodně vám ho doporučujeme. Nejde v něm o kovboje a indiány, ale o závodění na solných pláních a stavbu motorek.

Nebudeme vám příběh Bruce McLarena vyprávět, protože doufáme, že tenhle film se časem dostane i do českých kin (i kdyby mělo jít o ojedinělou projekci) nebo se bude dát koncem roku pořídit na DVD. Bruceův otec Les McLaren závodil na motorkách, ale kvůli zranění ještě před narozením syna přesedlal na auta. Zároveň provozoval autoservis, takže malý Bruce trávil kolem aut každou volnou minutu. Ve čtrnácti se zúčastnil svého prvního závodu do vrchu a ve dvaadvaceti jako tehdy vůbec nejmladší jezdec Formule 1 vyhrál svůj první závod. O šest let později založil vlastní stáj a v roce 1968 za volantem svého vlastního vozu vyhrál Grand Prix ve Spa.

Foto: Archiv Garáž.cz

V roce 1970 nehoda při testování nového prototypu předčasně ukončila jeho život a kariéru. Už v roce 1964 ale Bruce na pohřbu jednoho ze svých kolegů prohlásil: Je to samozřejmě šok, ale kdo si může dovolit říct, že umřel příliš mladý. Že toho nezažil, nezkusil a nedokázal tolik, co jiní za celý svůj život? Sedět se založenýma rukama je mnohem větší hřích, než umřít při něčem, co milujete a v čem jste dobří. Život se neměří pouze odžitými léty, ale hlavně tím, co člověku dokázal udělat pro sebe a všechny ostatní."

Reklama