Hlavní obsah

Vzácná ostrá čtyřkolka od Nissanu řádí v Česku (video)

Foto: Archiv Garáž.cz
30. 1. 2018

Tohoto auta se vyrobilo jen několik stovek kusů a na první pohled vypadá jako hatchback vašeho dědy, jen s tuningovou kapotou a větším křídlem. Ve skutečnosti je to však homologační speciál pro rally s přeplňovaným dvoulitrem a pohonem všech kol.

Článek

Dostupná data říkají, že Nissanů Sunny GTI-R se vyrobilo 771 kusů, z toho jen 668 s levostranným řízením. Na jiných trzích se tohle auto jmenovalo Pulsar GTI-R a mělo volant vpravo. Pod kapotou je dvoulitrový turbomotor SR20DET spojený s pětistupňovým manuálem. Pohon všech kol se nazývá ATTESSA a má viskózní samosvorný diferenciál uprostřed a vzadu. Dnes už se jedná o poměrně vzácná a drahá auta, přesto se ještě občas objeví kus, který je používán velmi ostře.

Jeden takový zde máme na videu, a to přímo z České republiky. Jedná se o originální levostranné Sunny GTI-R, tedy asi vůbec v nejvzácnější specifikaci. Evropská varianta má sériové 220 koní a 267 N.m, zrychlení na stovku proběhne za jen něco málo přes 5 sekund a maximální rychlost činí 232 km/h. Pulsar GTI-R dostal koní 230. Dvoulitrový motor však zvládne bez problému i větší množství výkonu, proto také bývá řada těchto aut upravená. Podívejte se tedy, jak nenápadná, pro mnohé neznámá čtyřkolka, kterou si pletou se starým Volkswagenem Golf, jezdí na sněhu. 

Reklama