Hlavní obsah

Rolls-Royce vzpomíná na československé piloty RAF

Foto: Rolls-Royce Motor Cars

Rolls-Royce Dawn jako vzpomínka na piloty RAF

27. 10. 2018

28. října slavíme 100. výročí založení Československé republiky, a tak je ten správný čas vzpomenout i na ty, kteří se nejen o naši bezpečnost starali v dobách dávno minulých. A je moc dobře, že si na ně velmi zajímavým způsobem vzpomněla i aristokratická automobilka Rolls-Royce. Už asi tušíte, že mluvíme o pilotech RAF, kteří sloužili ve Velké Británii.

Článek

Než vám představíme to krásné auto, připomeneme si trochu historie. Ostatně, právě piloti RAF si to připomenutí opravdu zaslouží. 312. a 313. stíhací perutě RAF patřily k celkem čtyřem perutím československého letectva v rámci britského královského letectva Royal Air Force během druhé světové války. 312. peruť byla založena v Duxfordu v srpnu 1940. 313. peruť působila v Yorkshiru od května 1941, a to dokonce s československým velením. Obě perutě byly původně vybaveny letadly Hawker Hurricane, následně letadly Spitfire a oba tyto stroje poháněly motory Rolls-Royce Merlin. Čechoslováci byli zapojeni jak v bitvě o Británii, tak během invaze v Normandii. V roce 1944, před Operací Overlord, byly obě perutě přemístěny na letiště Tangmere a Appledram v Západním Sussexu. Tato letiště leží pouze několik kilometrů od Goodwoodu, domova značky Rolls-Royce Motor Cars, kde ještě dnes původní Spitfiry létají nad závodním okruhem, na kterém továrna Rolls-Royce testuje své vozy.

Když už víte, jaké je spojení značky Rolls-Royce, československých pilotů RAF a také vojenských letadel, můžeme se tedy dostat k té poctě, kterou britská značka projevila právě v rámci našich oslav výročí. Tedy, nevyznamenala se v uvedeném ohledu jen sama automobilka, ale hodně jí pomohli experti z programu Bespoke. To je divize automobilky, starající se o speciální a velmi osobité úpravy vozů Rolls-Royce, přičemž je schopna splnit jakékoliv přání bohatých zákazníků.

Luxus i historická hodnota

Luxusní kabriolet Dawn dostal šedé lakování karoserie, doplněné černou linkou Coachline, inspirovanou zbarvením letounů Spitfire stíhacích perutí RAF. Motiv bojového zbarvení Spitfiru se odráží i v interiéru, a to hlavně ve žlutých akcentech kůže. Znak 313. letky, založené před 77 lety, zdobí opěrku hlavy sedadla řidiče i spolujezdce, znak 312. letky je potom vyšit na obou opěrkách hlavy zadních sedadel. Tím to ale v interiéru nekončí. Bespoke obložil výplně velkých dveří nelakovanou dýhou, se kterou kontrastují gravírované ozdoby, odkazující k základním hodnotám a motivům letců. Plaketa na dveřích řidiče nese motto 313. perutě „Jeden jestřáb mnoho vran rozhání“, na straně spolujezdce najdeme pak základní myšlenku 312. perutě: „Non Multi Sed Multa“ („Ne mnozí, ale mnoho“- tj. Ne mnoho mužů, nýbrž mnoho činů).

Velmi zajímavá je krásná výšivka v zadní části kabiny vozu mezi sedadly, zobrazující motor Rolls-Royce Merlin. Ten byl použit ve stíhacích letounech Hawker Hurricane a Spitfire nejen československých perutí Royal Air Force. Inspirace pro tuto výšivku pochází z původních plánů a technických výkresů letadel.

„Během celého letošního roku si připomínáme službu všech těch, kteří se s hrdostí podíleli na plnění našeho již 100 let trvajícího úkolu, kterým je služba vlasti. Nedávno představený Rolls-Royce Dawn vzdává hold všem příslušníkům Československé letky v bitvě o Británii, jež byla zářným příkladem zásadního přínosu cizinců, sloužících v RAF během druhé světové války. Blížíme se k závěru oslav století RAF100 a do našeho století druhého vstupujeme s hrdostí na naše dědictví a s důvěrou v naši budoucnost,“ říká velitel letky Andrew Millikin (RAF), důstojník velící pamětnímu letu na počest Bitvy o Británii.

A ještě taková malá milá poznámka. Letouny Spitfire jsou i dnes často k vidění na obloze nad domovem značky Rolls-Royce v Goodwoodu, konkrétně ve West Sussexu, nedaleko pláže West Wittering. Má se za to, že právě do jejího písku nakreslil Sir Henry Royce základy legendárního motoru Merlin svojí vycházkovou holí.

autowebAUTOWEBaUtOwEb

Reklama