Hlavní obsah

Problém českých silnic: Přemnožená zvěř způsobuje nehody!

Foto: Archiv Garáž.cz
26. 5. 2017

Počet nehod osobních automobilů se zvěří v posledních letech neustále stoupá a i samotní řidiči potvrzují, že za poslední dva roky se do blízkého kontaktu se zvířaty dostávají čím dál častěji. Má to však nějaké řešení?

Článek

Řidiči pamětníci říkají, že tolik zvěře potulující se na cestách nepamatují. A opravdu, i z našeho pohledu jsou setkání automobilů se zvěří čím dál častější a už ani nepočítáme, kolikrát jsme se za poslední dobu vyhýbali střetu s některým druhem zvěře. Situace začíná být neúnosná a pojištění automobilu proti nehodě se zvířetem je nutností.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pojďme se na situaci ovšem podívat pohledem policejních statistik. V roce 2012 bylo nehod automobilů s lesním či domácím zvířetem 5953. Již v roce 2015 to ale bylo 9635 a minulý rok dokonce 10917! A to ještě musíme vzít v potaz počet nebho, které končí jen drobným šrámem na voze a majitel je tak vůbec neřeší. Ročně tak pod koly vozů zahynou tisíce zvířat a škody na jednom autě mohou být až v řádech stovek tisíc korun. Zvěř je dokonce na druhém místě statistik z hlediska způsobených dopravních nehod, hned za řidičem motorového vozidla.

Foto: Archiv Garáž.cz

Podle pojišťoven pak počet hlášených střetů se zvěří stoupá každý rok zhruba o 15%! Mimochodem když srazil zvěř Ford GT, vyplatila Česká podnikatelská pojišťovna dokonce půl milionu korun. 

Proti podobným nehodám se snaží myslivci a ochránci zvířat i správci silnic bojovat pachovými ohradníky. Jedná se o pěnu s pachovou stopou, která je buďto nanesena na stromech či na kůlech zapíchaných kolem silnic. Zvěř se tohoto pachu zalekne a neměla by vstupovat do dané oblasti. Nicméně tyto ohradníky se logicky nedají dávat úplně všude, na to jednoduše nejsou peníze ani lidská kapacita.

Foto: Archiv Garáž.cz

Kudy z toho tedy ven? Možná by pomohli myslivci, kteří by zredukovali počet přemnožené zvěře. Možná to chce ještě více pachových ohradníků, ale pravda je taková, že s tím řidiči jednoduše musejí více počítat. Doporučujeme se tedy připojistit a zejména v podvečerních hodinách dávat větší pozor. Střet se vzrostlým jelenem by totiž mohl i pořádně bolet.

Víte, že...?

Nejčastější příčinou nehod není ani zdaleka vysoká rychlost, avšak nevěnování se řízení!

autowebAUTOWEBaUtOwEb

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.