Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Obytné auto, se kterým můžete absolvovovat dakarskou rallye

Foto: Earth Cruiser

Fakt je, že běžné obytné vozy vypadají trochu jinak...

23. 8. 2018

Tohle auto je opravdu všechno. Je extrémní, všestrané, schopné... a ani trochu hezké. Ale přestože zvenku vypadá jako dům pejska a kočičky, když si ho prohlédnete do detailu, pochopíte.

Článek

Jaké má být správné obytné auto? Pohodlné? Spolehlivé? S obrovským dojezdem? Bylo by fajn, kdyby umělo jezdit v terénu? Maximálně soběstačné? Ať pomyslíte snad na cokoliv, pak to Cameroon Unimog EarthCruiser Explorer XPR440 nejspíš zvládne! Tento velmi zajímavý obytný automobil stojí na šasi Unimogu U 430, což je věc, která slouží jako základ pro stavbu doprovodných vozidel na Rallye Dakar a pro vojenské speciály. A v jeho výbavě najdete kuchyň, ledničku, sporák, toaletu a sprchový kout, ale taky pračku, topení a klimatizaci. Zkrátka obytné auto tak, jak má být!

Jenže na rozdíl od běžného obytného auta se s touhle věcí můžete vypravit klidně na konec světa! Díky vysokému podvozku s pohonem všech kol, třem uzávěrkám diferenciálů a dvěma navijákům se probijete i skutečným terénem. Při kempování, ale i při vyprošťování zapadlého auta pak přijdou vhod čtyři hydraulické nohy, podobně jako mají třeba jeřáby. Vzhledem k tomu, že palivové nádrže mají objem 800 litrů, disponuje dojezdem až 2500 kilometrů. Uveze taky 860 litrů vody a zatímco výbava jako markýza nebo solární střecha je pro obytné vozy standardem, tak XPR440 přidává třeba motorovou pilu, sadu pro filtraci pitné vody, nářadí a další nezbytnosti pro moderního zálesáka. A zajímavá je i možnost snadno přehodit řízení z levé na pravou stranu a naopak - prostě jen přesunete volant a pedály.

EarthCruiser Explorer XPR440 se zrodil v Austrálii, ale díky komponentům Unimogu od Mercedes-Benzu nebudete mít problém sehnat servis po celém světě. Pro našince bude překážkou spíš jeho cena, která začíná na 10 milionech korun...

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.