Hlavní obsah

Unikátní super roadster ušitý na míru mistrem Paganim je skvost na čtyřech kolech

Foto: Pagani Automobili

Hnědá barva je nudná jen na první pohled. Při podrobnějším zkoumání odhalíte spoustu zajímavých detailů.

23. 3. 2023

Automobilový výrobce Pagani nepatří mezi ty, kteří by měli potřebu chrlit nové a nové modely. Naopak.

Článek

Horacio Pagani, zakladatel a šéf značky, je posedlý touhou zdokonalit dokonalé, vybrousit svoje automobilové diamanty do ještě většího lesku. A mezitím si v klidu připravuje další, už třetí model, ale pořád ví, že potenciál Huayry, která spatřila světlo světa už v roce 2011, ještě nevytěžil.

Foto: Pagani Automobili

Huayra Dinamica Evo je vyrobená ze speciálního karbonu, který je výrazně pevnější a lehčí.

Zdánlivě se tedy u Pagani nic neděje, s výjimkou čas od času představených modelů na zakázku. A tohle je jeden z nich. Roadster s jménem Huayra Dinamica Evo byl zadán anonymním zákazníkem divizi Pagani Grandi Complicazioni a podle všeho půjde o auto pro USA. Oficiálně se ale nedozvíte nic, automobilka model odprezentovala jen na sociálních sítích.

V dílnách Pagani San Cesario sul Panaro poblíž Bologni v Itálii každopádně vznikl vůz, který má odrážet vkus a požadavky zákazníka. V hnědé barvě může na první pohled působit trochu nudně, ale zlaté akcenty mu dodávají na atraktivitě na takzvaný druhý pohled. Nekřičí do světa „jsem tady“, ale rozhodně tahá za oči. A to pak odhalíte malá křidélka na nárazníku v barvě italské trikolory, oranžové značky na předních blatnících nebo třeba jiná zrcátka. Hlavně posledně zmíněné pak svádí k úvahám, že tato Huayra byla objednána americkým zákazníkem.

Podle všeho je základem auta model Huayra Roadster BC, který bude vyroben v počtu pouhých čtyřiceti kusů. A tohle by tedy mohl být jeden z nich. Je specifický nejen tím, že je (na rozdíl od jiných speciálních modelů) dál na značkách, ale že je také vyroben z nového druhu karbonu. Ten je o pětinu pevnější v ohybu a o dvanáct procent v krutu a rovněž je o 450 procent dražší. Navzdory použitým výztuhám je Huayra Roadster BC těžší jen o deset kilogramů než stejný vůz v provedení kupé.

Foto: Pagani Automobili

Interiéry Pagani lidé buď milují, nebo nenávidí.

V autě je samozřejmě použitý vidlicový šestilitrový dvanáctiválec od AMG přeplňovaný dvěma turbodmychadly, ale tentokrát je vyladěný na 830 koní. Má tedy o sto koní víc než standardní Huayra. Převodovka je sedmistupňová sekvenční, auto má pohon zadních kol.

Cena nebyla samozřejmě oznámena, snad v duchu tradic, že pokud se potřebujete ptát na cenu, tak si vůz nemůžete dovolit. Jsme zvědavi, co se v Bologni chystá dál…

Reklama

Související témata: