Hlavní obsah

Hasiči v Praze dostali nová zásahová auta

Foto: Scania

Pražští hasiči si převzali nové zásahové Scanie

12. 10. 2018

Hasiči našeho hlavního města si koncem září převzali desítku zbrusu nových Scanií. Během slavnostního aktu byla auta podrobně představena veřejnosti i všem těm, kteří je každý den budou využívat k záchraně našeho majetku, ale také našich životů. Už brzy je budeme potkávat v ulicích.

Článek

Všechna auta patří do skupiny tzv. prvovýjezdových, tedy těch, která jsou potřeba asi nejčastěji. Jde o hasičské cisterny na podvozku Scania, motor o výkonu 480 koní je vybaven převodovkou s automatickým řazením rychlostních stupňů a hydrodynamickým měničem, která umožňuje řazení bez přerušení tažné síly. Tato kombinace dává vozidlu značnou dynamiku, zvláště při jízdě k zásahu. Podvozek je odpružen vzduchově a umožňuje vozidlu změnu světlé výšky, což hasiči ocení zejména při překonávání terénních nerovností a dalších nástrah pražské infrastruktury.

Protože hasičské speciály musí něco vydržet a musí na ně být za každých okolností spolehnutí, nástavba těchto aut je vyrobena technologií lepení plechů ze slitiny lehkých kovů s rovným povrchem. Daný typ vozidla je předurčen pro všechny druhy využití, tedy pro technické zásahy, dopravní nehody a samozřejmě požáry, mimo běžnou výbavu má navíc ještě lanový naviják a osvětlovací stožár. Cisterna obsahuje nerezovou nádrž na 2 000 litrů vody a 120 litrů pěny. Hasiči budou mít k dispozici i speciální zařízení pro řezání vodním paprskem Cobra.

Tato velká obměna vozového parku pražských hasičů je největší v novodobé hasičské historii a je tedy jasné, že už byla potřeba. Podle zástupců hasičů se zásahové vozy Scania už osvědčily při ochraně Letiště Václava Havla i Pražského hradu. Až je ale uvidíte, jak s rozsvícenými majáky jedou provozem k zásahu, nezapomeňte, že musíte správně uhnout. Od 1. října platí nová pravidla při vytváření této uličky, dle kterých uličku vytváříme mezi pruhem, jenž je nejvíce vlevo a pruhem k němu přiléhajícím. A nezapomeňte, že bezpečnostní uličku jsme jako řidiči povinni vytvářet už při příjezdu do kolony. Jen tak budou mít hasiči, policisté a záchranáři dostatek prostoru na to, aby se všas dostali k případné nehodě.

Reklama

Sdílejte článek