Hlavní obsah

Formule 1 zveřejňuje rekordní kalendář pro rok 2021

Foto: Shutterstock / cristiano barni

Lewis Hamilton vstupuje do sezony 2021 jako jasný favorit, sázkaři mu věští rekordní osmý titul

9. 3. 2021

Jen několik týdnů poté, co Světová rada motoristického sportu schválila kalendář Formule 1 pro rok 2021, se rozpis opět mění. Velkou cenu Vietnamu nahrazuje Portugalsko. Sezona by měla začít v březnu v Bahrajnu a skončí prosincovým závodem v Abú Zabí.

Článek

Pokud by se letošní ročník Formule 1 odjel tak, jak je aktuálně naplánováno, znamenalo by to rekordní počet 23 velkých cen. Celý cirkus vypukne 28. března v Bahrajnu. Největší novinkou je oficiální návrat Velké ceny Portugalska do kalendáře, kdy se opět pojede na fantastickém okruhu v Portimau. Třetí závod sezony nahradí GP ve Vietnamu, který ztratil v zemi politickou podporu po zatčení tehdejšího starosty Hanoje kvůli podezření z korupce.

Foto: F1

Aktuální kalendář Formule 1 počítá s 23 závody

Pro jezdce i pro týmy to bude velký zápřah. Pořadatelé totiž nevyslyšeli jejich prosby a neredukovali počet závodních víkendů. Dost možná totiž počítají s tím, že stejně některé podniky odpadnou kvůli pandemii koronaviru. Již nyní je jasné, že třeba v Baku se pojede bez diváků, ostatní pořadatelské země budou vše vyhodnocovat podle aktuálních podmínek.

Portugalsko se do kalendáře F1 vrátilo již vloni a ze závodu na krásném a náročném okruhu v Portimau na jihu země byli nadšeni jezdci i fanoušci. Teď je naplánován již jako třetí závod sezony hned na březen. „Vloni sledovalo vítězství Lewise Hamiltona na závodech v Portimau 27 tisíc fanoušků. O aktuálních podmínkách debatujeme s promotérem a portugalskou vládou,“ píše vedení F1 na svém oficiálním webu. Rozhodnutí se očekává v nadcházejících týdnech.

Portugalské datum má pro F1 smysl z několika důvodů. Hned následující víkend se totiž pojede v sousedním Španělsku, což je perfektní nejen z logistických důvodů, ale taky proto, že Portugalsko je v současné době u mnoha zemí na takzvaném „červeném seznamu“, kdy je po návratu z inkriminované lokace nutná karanténa. A protože závody mezitím zamíří do Španělska, které ale sousední Portugalsko na tomto seznamu nemá, vyhnou se tak mnozí nepříjemnému a dlouhému čekání.

Další novinkou sezony 2021 jsou krátké závody v sobotu. Pořadatelé je plánují vyzkoušet minimálně ve třech velkých cenách, říkají jim sprintové závody. Tato krátká klání by poskytla mistrovské body a taky připravila startovní rošt pro hlavní závod v neděli.

Detaily FIA ani pořadatelé F1 zatím nezveřejnili, ale podle zákulisních informací by měly mít sobotní závody délku zhruba 100 kilometrů a měly by se konat s Velkými cenami Kanady, Itálie a Brazílie. Kvalifikace na sprint by se konala v pátek. Zatím se prý živě debatuje mimo jiné i o tom, kolik bodů by se za sprint vůbec rozdělovalo.

Reklama

Sdílejte článek
Související témata: