Hlavní obsah

F1 v Praze. Zkuste si pit stop a vyhrajte lístky na závody!

Foto: Red Bull F1
25. 6. 2021

Napřed Red Bull zvednul většinu Čechů ze židlí, když s monopostem Formule 1 znesvětil Hradčany a Karlův most. Pak se mu to povedlo podruhé, když zveřejnil fantastické video From Castle to Castle, které je velkolepou vizitkou Česka a Slovenska. A teď je čas se zvednout i v reálu a zkusit si práci mechaniků při zastávce v boxech!

Článek

Mechanici na to v boxech při závodech Formule 1 potřebují něco málo přes dvě vteřiny. Rekordní pit stop, tedy výměnu všech čtyř pneumatik, zvládli mechanici Red Bullu nejlépe za 1,86 s. V loňské sezoně drží dokonce devět nejrychlejších časů z deseti. A otázka zní, za jak dlouho to zvládnete vy společně se svými třemi kamarády.

V neděli 27. června bude před Autoklubem v Opletalově ulici vystavena formule a vy si můžete od 12:00 do 20:00 hod vyzkoušet výměnu pneumatik v praxi. K dispozici budete mít skutečné 880 kg vážící šasi a reálné vybavení mechaniků. A budete to mít lehčí než profíci, budete totiž měnit jen dvě gumy.

Během závodů Formule 1 je zastávka v boxech záležitostí dvacetičlenné skupiny speciálně vyškolených a neustále trénovaných mechaniků. U každého kola jsou tři, další dva zvedají monopost, jeden drží takzvané lízátko a zbytek je okamžitě po ruce. Musí to být dokonalá souhra. Řidič musí zastavit na správné pozici, jeho monopost je následně zvednut a mechanici v okamžiku sundají pomocí speciální pistole kola, která jsou osazena centrální maticí. Okamžitě nasazují nová kola, dotahují matici, monopost je zpět na asfaltu a jezdec vyráží vpřed.

Přečtení předchozího odstavce vám mohlo zabrat tak dvacet vteřin, což znamená, že mechanici F1 by ty pneumatiky za tu dobu vyměnili celkem desetkrát. Otázkou tedy je, jak dlouho to bude trvat vám.

Abyste se mohli Red Bull Pit Stop Challenge Live zúčastnit, musíte dát dohromady čtyřčlenný tým a včas se zaregistrovat. V neděli se pak ukáže, kdo bude nejrychlejší, měnit budete přední pneumatiky a bere se nejrychlejší pokus ze tří. A cena pro vítěze je lákavá – jde o zájezd na Velkou cenu.

Foto: Autoklub ČR

Autoklub zveřejnil program na neděli

„Ale neděle nebude jen o nejrychlejším pit stopu, zveme i ty, kteří se chtějí jen přijít podívat,“ říká Bohumil Pácl, tiskový mluvčí Autoklubu. „Na místě bude i bohatý doprovodný program, výstava mapující historii, expozice unikátního monopostu Tatra 607, autogramiády osobností motorsportu a budeme i živě promítat závod Formule 1. A vstup je zdarma.“

A co vy? Zkusíte to taky? A kdo si v diskuzi pod článkem tipne správný čas vítěze?

Reklama

Sdílejte článek