Hlavní obsah

Top 5: SUV, které dají stovku pod pět sekund

Foto: Archiv Garáž.cz
20. 5. 2016

5 sekund na stovku je pořád u většiny veřejnosti etalonem pro auto, co je "rychlý jako kráva". Malý hatchback na takový sprint potřebuje alespoň tři stovky koní. Kolik jich musíte nahnat do SUVéčka?

Článek

1. Porsche Cayenne Turbo S

Foto: Archiv Garáž.cz

Když nepočítáme elektriky v podobě Tesly Model X nebo modely, které se teprve chystají, musíme korunu mezi SUV jednoznačně přiřknout nejrychlejšímu Porsche Cayenne, které pokoří stovku za 3,8 vteřiny. Zadarmo to ale nebude, už základní cena tohohle Turba, které disponuje dvakrát přeplňovaným osmiválcem o objemu 4,8 litru, je astronomická, takže jakmile začnete zaškrtávat položky v příplatkovém ceníku, vypadne z toho suma přesahující aktuální Jackpot Sazky.

2. BMW X5M

Foto: Archiv Garáž.cz

Mnichovské vrtule jsou už dlouhá léta oblíbenou volbou kopaček a hokejek. Nabízí pro mnohé kontroverzní design, spojený ovšem v eMkových modelech X5 a X6 s nekompromisní silou. Za pět vteřin na stovku to umí i vrchol základu, benzínová X5 xDrive50i, ale eMko to stihne o rovnou vteřinu rychleji. Před dvaceti lety by tohle SUV ujelo i Lamborghini Diablu nebo McLarenu F1.

3. Mercedes-Benz GLE63 AMG

Foto: Archiv Garáž.cz

AMG nás baví - v sedanech vyrábí evropské hotrody, které mají tak blízko k těm americkým překoňovaným nesmyslům, troufne si na supersport a ještě dodává svou DNA do přerostlých SUV. S designem GL modelů nemusíme souhlasit, ale jejich výkon je bezprecedentní. Necelých šest stovek koní rozhýbe i krabici jako GLE63 na stovku za fantastické 4,2 sekundy.

4. Range Rover Sport SVR

Foto: Archiv Garáž.cz

Tohle nebo Jaguar F-Pace se stejným motorem? Těžko se vybírá, koncern složený z Land Roveru a Jaguaru vám ale dává šanci svou volbou vyjádřit, že chcete sporťák a offroad v jednom. S Rangem už jsme měli tu čest. Jeho kompresorem nahoněný osmiválec řve jako v F-Typu a ve městě před ním prchají lidi a v přírodě zas medvědi. Je to skutečný král potravinového řetězce. Stovku dá za krásných 4,7 sekund a jeho nástup je krásně lineární.

5. Jeep Grand Cherokee SRT

Foto: Archiv Garáž.cz

Špičková verze Trackhawk s motorem Hellcat pod kapotou (717 koní) přijde až napřesrok, takže si zatím musíte vystačit s osmiválcovou HEMI, která zvládne stovku nikoliv za raketových 3,5 sekundy jako Hellcat, ale "jen" 4,8 sekundy. Pořád je to ale solidní kalup s nádherně bublavou kulisou.

Reklama

Sdílejte článek