Hlavní obsah

TOP 5 prototypů Porsche - znali jste Cayenne Cabrio?

18. 3. 2017

Porsche v seriálu svých videí vybralo 5 nejlepších konceptů. Některé jsme tak nějak čekali, ale třeba Cayenne Cabrio dost možná většina z vás ani nezná. A velmi podobné to bude i se sedanem 989 nebo kupé 754.

Článek

Poslední dobou stojí vyběry TOP 5 Porsche za to. Třeba tenhle obsahuje ty nejlepší koncepty a prototypy, které automobilka kdy vyrobila. Přeci jen, když začnete vyrábět od roku 1948, nashromáždí se vám ve skladech dost raritních kousků, které chtějí občas na světlo. Jedním z nich je zelené kupé 754 T7 z roku 1959. Na první pohled je jasné, že šlo o předobraz první generace 911. Na mnoha detailech to odhalí i laik. Pokud ale zaměříte svou pozornost na zadní partie, všimnte se dost neelegantního tvaru. Tady jsem hodně rád, že na finální verzi u Porsche ještě zapracovali a vytvořili typickou elegantní siluetu.

Foto: Archiv Garáž.cz

Druhý koncept 989 je z roku 1988. Vlastně je to návrh prvního sedanu od Porsche, který nabízel čtveřici dveří. Na první pohled je patrná jeho spřízněnost s elegantním kupé 993, bohužel se sériové produkce nedočkal. Koncept skončil v depozitáři a myšlenka na čtyřdvéřový sportovní automobil byla na dlouhých 21 let uložena k ledu. Pak na trh dorazila Panamera a začal se psát příběh, který již dobře známe. 

Foto: Archiv Garáž.cz

V roce 2002 mohlo Porsche o mnoho let předhonit Range Rover a Nissan. Právě tehdy vznikl koncept SUV kabrioletu Cayenne. Šlo by o první takový automobil na trhu, ale ani jemu nebyla sériová výroba přána. Konkrétně zařazení tohoto konceptu do výběru mne celkem překvapilo, Porsche se s ním zatím příliš nechlubilo.

Foto: Archiv Garáž.cz

Poslední dva kousky jsou již z nedávné minulosti. Prvním je 918 Spyder, který ale nakonec na výrobní linky opravdu dorazil. Koncept však měl řadu odlišností, například jiný výfukový systém s koncovkami v prazích. Sériová verze z roku 2013 je má za hlavami posádky. Do výroby by měl dorazit i další výtvor - Mission E. Plně elektrický sedan se poprvé představil ve Frankfurtu v roce 2015 a jasně naznačil budoucí ubírání značky. Standardní verze bychom se měli dočkat v roce 2019.

Foto: Archiv Garáž.cz

Reklama