Hlavní obsah

Top 5: Nejlépe placení piloti Formule 1

Foto: Archiv Garáž.cz
24. 10. 2016

Cifršpioni opět vydali tradiční žebříček jezdců, co jsou nejvíc ve vatě. Často je to spíš za zásluhy, ale zveřejněné platy dokazují, že F1 je pořád královnou motorsportu. A to ani nepočítáme, kolik si jezdci vydělají smlouvami s nejrůznějšími sponzory.

Článek

Lewis Hamilton (46 milionů dolarů)

Foto: Archiv Garáž.cz

Kdybychom brali čistě součet pevné složky roční gáže a naplánovaných bonusů za umístění, možná by Hamiltona předběhnul Vettel, který i přes slabší výsledky pořád může vytáhnout z garáže bezpočet titulů z let, kdy dominoval za Red Bull a trhal rekordy. A to se počítá nejen v očích sponzorů, ale také stájí, které prostě chtějí mít Seba ve svých barvách. V praxi ale víc bonusů posbírá vyhrávající Hamilton a i sponzoři se k němu začínají slétat - dokonce i někteří noví, kterým vyhovuje jeho rebelská image z posledních týdnů. Nejlépe placený britský atlet už sice nedosáhne na obrcifry, kterými stáje Formule 1 plýtvaly v předchozích dvou dekádách, ale necelých padesát milionů dolarů je slušným obnosem, který se ani v atletické špičce neztratí. Nutno ovšem dodat, že před Lewisem je víc než dvacet fotbalistů, hokejistů, basketbalistů a hráčů baseballu.

Sebastian Vettel (41 milionů dolarů)

Foto: Archiv Garáž.cz

Ferrari muselo Vettelovi osladit přestup bez ohledu na výsledky výjimečně tučným honorářem, protože image je nejdůležitější, takže se musí utrácet, i kdyby na chleba nebylo. Vettel si navíc do nové stáje přitáhnul pár starých sponzorů, takže se mu rozhodně špatně nedaří, ačkoliv je to na úkor týmového kolegy Räikönnena (viz níže). Momentálně okupuje v bodování šampionátu čtvrté místo za bývalým týmovým kolegou Danielem Ricciardem, Lewisem Hamiltonem a Nico Rosbergem (tahle čtveřice mimochodem shodou okolností skončila na prvních čtyřech místech ve víkendovém závodě v USA).

Fernando Alonso (36,5 milionu dolarů)

Foto: Archiv Garáž.cz

Veteránovi Formule 1 se letos s McLarenem příliš nedaří. S pouhými 52 body a hrstkou bodovaných umístění okupuje desáté místo žebříčku a jeho týmový kolega Jenson Button je na tom ještě hůř. Oba jsou ale McLarenem královsky zaplaceni - to vyplývá z teplého místečka v prestižní stáji, ale také z předchozích úspěchů. Jakmile už máte na kontě dva mistráky, vaše cena prostě stoupne. Bohužel pro McLaren, Alonsovi se dařilo hlavně u Renaultu a také u Ferrari, kde měl třetí titul několikrát na dosah. To se bohužel nedá říct o jeho stávajícím působení u britské automobilky. Alonso tak svým způsobem spí na vavřínech a je vysoko hlavně díky sponzorům a předchozím úspěchům.

Nico Rosberg (21 milionů dolarů)

Foto: Archiv Garáž.cz

Tělem Němec, ale v srdci Fin. Synové úspěšných závodníků většinou neumí navázat na úspěchy otců, nicméně potomek Keke Rosberga už v útlém věku dokázal, že má ruce po tatínkovi. Startoval u Williamsu, ale až dlouholeté angažmá v Mercedesu mu umožnilo zazářit. V předchozích dvou sezónách stál ve stínu Hamiltona, ale pravda velmi těsném stínu, když v bodování obhájil druhou pozici. V aktuální sezóně vede se slušným náskokem, přičemž do konce zbývají pouhé tři závody. Bude rok 2016 rokem Nico Rosberga? Pokud ano, jeho cena určitě ještě poroste. Už teď si ale jako jeden z nejúspěšnějších jezdců posledních let přijde na slušné peníze.

Kimi Räikkönen (17 milionů dolarů)

Foto: Archiv Garáž.cz

Ačkoliv uzavírá pětici nejlépe placených jezdců, můžeme Kimiho bez okolků nazvat největším propadákem. Kdysi totiž platil za vůbec nejlépe placeného jezdce, když mu Ferrari přihrálo padesát milionů dolarů za pouhou jednu sezónu. Mimochodem za sezónu, kterou vyhrál, po letech trápení se u McLarenu. Kimi je úkaz, mluví ještě méně než svého času Hakkinen, ale když už něco řekne, tak to stojí za to. Na pár let si dal dokonce od formulí pauzu a vyzkoušel WRC a NASCAR. Teď už zase jezdí za Ferrari, ale vedle Vettela musí hrát finančně druhé housle. Po dvou letech si vydupal prodloužení smlouvy, ale za cenu dalších ústupků. Aby si vydělal svých sedmnáct milionů, musí zajíždět solidní umístění, a to se mu zatím daří. Drží se na pátém místě, těsně za týmovým parťákem Vettelem.

autowebAUTOWEBaUtOwEb

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.