Hlavní obsah

Našli jsme nejkrásnější sovětské auto. ZIS 101 Sport!

Foto: Archiv Garáž.cz
10. 4. 2017

Skoro by se nechtělo věřit, že takhle krásné auto vzniklo v tak zvráceném režimu. Luxusní sportovní kabriolet je přece evidentním buržoazním přežitkem, až z něj proletáři musí mít trvalé záchvaty.

Článek

Jak název napovídá, vznikl tenhle požitkářský exot na základech obyčejného sedanu ZIS 101, který se vyráběl v letech 1936 až 1941. Tedy pokud můžeme vůbec luxusní sovětský sedan pro vládnoucí pohlaváry považovat za obyčejný. I když pro účel tohoto článku asi můžeme, protože verze 101 Sport je prostě mnohem zajímavější.

Foto: Archiv Garáž.cz

Dvoumístný model 101 Sport byl navržen v roce 1939 jako sportovní automobil. Nakonec ale došlo k výrobě pouhých dvou exemplářů. Řadový osmiválec s výkonem 141 koní pocházel z běžné limuzíny, tam ale měl jen 110 koní. Síla motoru šela přes třístupňový manuál na zadní kola. Maximální rychlost auta byla 162 km/h.

Foto: Archiv Garáž.cz

Vlastně je hrozná škoda, že se tenhle ZIS nevyráběl. Notně by totiž vylepšil pošramocenou reputaci nudných sovětských aut na západních trzích a zajistil Rusům nějaké ty valuty. Za obrovské auto (5,75 metru délka a 3,6 metru rozvor) v elegantním balení by se jistě nerozpakoval nějaký zbohatlík s levičáckými názory zaplatit slušnou sumu. Auto ale vzniklo jen k oslavě dvacetiletého výročí Komsomolu. Projekt osobně schválil Stalin, ihned po oslavách jej ale zakázal. Takhle buržoazní auto se prostě na socialistický trh nehodilo.

Reklama