Ford Focus RS patřil ve všech svých generacích mezi nejlepší ostré hatchbacky. Tedy zvláště ty první dvě předokolkové, protože současná třetí dostala pohon všech kol a už se posunula do trošku jiné cílové skupiny. Soupeří spíše s BMW, Audi a Mercedesem, než z klasickými hothatchi. Ale pojďme teď k té druhé generaci, kterou si každý pamatuje díky agresivnímu vzhledu a typické výrazné zelené barvě. Byl to šílenec s pětiválcovým přeplňovaným motorem, který měl zběsilý zátah a brutální zvuk. 

Teď se jeden velmi zachovalý, vlastně vůbec nejetý kousek našel v Anglii, který se dostal do aukci v Silverstone. Zelený Focus RS s řízením na pravé straně má na tachometru pouhých 16 mil, což znamená zhruba něco přes 26 najetých kilometrů. Znamená to, že tenhle vůz vlastně vůbec nejel a lze ho považovat za úplně nový.

Fotky to jen potvrzují. A za kolik se vydražil? V přepočtu za téměř 1,3 milionu, což je o nějakých 300 000 Kč více, než dnes stojí třetí Focus RS v Anglii. Zároveň je to už více, než stál tento vůz jako nový. U nás se základní verze prodávala za 990 000 Kč v roce 2009. Kolik se ještě takových pokladů najde?