Hlavní obsah

Z nákladního auta na přepravu koní postavili úžasný obytňák

Foto: House-Box

Vypadá to spíš jako někde na chatě uprostřed divočiny, skutečnost je ale mnohem pohodlnější

11. 11. 2020Aktualizováno 11. 11. 2020

Na začátku byl vysloužilý náklaďák na přepravu koní. Slovy samotných tvůrců: „Jen sláma a koňské koblihy“. Na konci je obytný automobil, který sice vypadá dost oldschoolově, ale ve skutečnosti skrývá ty nejmodernější vymoženosti. I když automobil… Spíš je to pojízdná chata!

Článek

Většina stavitelů obytných aut se dnes omezuje na běžně dostupné dodávky, případně na konverze z vysloužilých sanitek. Jenže dřív u nás byly naprosto normální obytné Avie a v Americe zase jezdí spousta zdařilých přestaveb ze školních autobusů. Obytný automobil s dívčím jménem Helga je konverzí vysloužilého nákladního vozu na přepravu koní. Pochází z Anglie, kde je podobných aut na prodej víc než dost, a jeho stavba by pro mnohé našince mohla být velmi inspirativní.

Foto: House-Box

Poznali byste na první pohled, že jde o obytný automobil?

Minimálně tedy na první pohled. Zdá se, že k celé stavbě stačilo pár prken ze starých vyřazených palet, ale jak už to často v podobných případech bývá, tak skutečnost je úplně jiná. Není to žádná domácí skládačka a i pro experty z britské společnosti House-Box, která se na podobné stavby zaměřuje, to byl projekt na dlouhé měsíce.

Jde totiž o to, že rustikálně vypadající automobil je ve skutečnosti moderní, pečlivě vymyšlená stavba se všemi vymoženostmi pro 21. století.

Asi už vám začíná být jasné, že tady nejde jen o nějakou chatičku, co? „Když Helga poprvé dorazila, byl to prostě náklaďák na koně, kde bylo ještě seno a koblihy,“ píše se na stránkách firmy House-Box. „Napřed jsme tedy nástavbu odstrojili, pečlivě sundali veškerou výdřevu, rám jsme očistili a pak nalakovali.“ Auto, tedy v podstatě nesmrtelný Mercedes 814 z osmdesátých let, si pak vzali do parády mechanici a udělali na něm generálku, podmínkou budoucích majitelů však bylo, aby nepřišlo o patinu.

A pak se začalo v podstatě od nuly. Majitelé od začátku věděli, co od auta chtějí a potřebují, jejich plánem bylo vždy někde zaparkovat a strávit tam nějaký čas, než aby točili kilometry při dlouhých cestách. A jedním z požadavků bylo, že auto musí mít dobrou výbavu. Nechybí tedy LPG rozvody pro lednici, vaření a vytápění, solární panely, malé bateriové úložiště, zásobník na čistou i špinavou vodu, výtečné audio a spousta odkládacích prostor.

Interiér má dřevěné obložení, každého hned napadne, že to musí být extrémní váhové zatížení pro podvozek, ale dřevo bylo pečlivě vybíráno s ohledem právě na váhu a spousta dílů robustně sice vypadá, ale ve skutečnosti je odlehčená. A třeba deska stolu je ze sekvoje, takže sice působí masivně, ale ve skutečnosti je lehká. I tak tvůrci upozorňují, že jde spíš o domov na kolečkách než o obytný automobil pro časté cestování. Tomu odpovídá i jeden ze způsobů vytápění, kromě klasického horkovzdušného rozvodu jsou tady i kamna na dřevo.

Když si projdete fotogalerii, uvidíte spoustu dobrých nápadů. Zvýšenou pozornost pak věnujte koupelně s plnohodnotnou sprchou a kompostovacím záchodem, ale i detailům v kuchyni. Kapitolou sama pro sebe jsou pak vypínače a ovládací panely, které sice vypadají jako ze smetiště, ale byly nově vyrobeny z recyklovaných materiálů.

A když se budete dívat opravdu pozorně, objevíte i chytře vymyšlené úložné prostory na všech možných i nemožných místech, třeba v opěradlech sedadel či pod schodištěm.

Toto je opravdu nevšední stavba, ale my jsme z ní v redakci byli nadšeni. Dejte nám schválně vědět, jestli byste v něčem podobném chtěli trávit dovolenou i vy.

Reklama

Související témata: