Hlavní obsah

Toto BMW M1 je snad vůbec nejkrásnější „Art Car“

Foto: Stephan Butler

Na uměleckých autech od BMW se opravdu podíleli skuteční Mistři. Tuto M1 má na svědomí dnes už legenda Andy Warhol. A teď si auto opět užije svou chvíli slávy díky fotografovi Stephanu Butlerovi

Umělecká auta od BMW, nebo-li tzv. „Art Cars“, jsou tu už nějakou dekádu a za ta mnohá léta jich vzniklo nespočet – byla to závodní M3 E36 GTR, M3 E92 od Jeffa Koonse, dokonce i vzácný Batmobil se „oblékl“ do uměleckého hávu. Ale tuto závodní M1 od pop-artového malíře Andyho Warhola už pravděpodobně nic nepřekoná. BMW vyhlásilo soutěž pro fotografy, jejíž vítěz dostane možnost nafotit jakékoliv BMW, a to kdekoliv bude chtít. Musíme uznat, že vítěz soutěže Stephan Butler vybral moc dobře…

Článek

První umělecké BMW vzniklo v 70. letech na popud závodního jezdce a dražitele Hervé Poulaina, který se rozhodl, že by rád použil auto jako malířské plátno. V roce 1975 tak Poulain pověřil amerického umělce a kamaráda Alexandera Caldera, aby vytvořil vůbec první BMW Art Car. Šlo o BMW 3.0 CSL přezdívané „Batmobil“, se kterým také sám Poulain téhož roku odjel vytrvalostní závod Le Mans.

Foto: BMW

Vůbec prvním „Uměleckým BMW“ se stal závodní model 3.0 CSL. Závodník Hervé Poulain s ním pak šel samozřejmě i závodit – a tuto tradici následovala také spousta dalších „Art Cars“

Od té doby vzniklo několik dalších kusů a stojí za nimi jména jako David Hockney, Jenny Holzer, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Frank Stella... A pravděpodobně nejznámější z nich, Andy Warhol. K dnešnímu dni vzniklo celkem 19 uměleckých BMW – některé kusy byly opravdovým pojízdným uměním, zatímco u jiných si člověk řekne, že by to předškolák zvládl lépe a zajímavěji. Pro vytvoření uměleckého BMW jsou umělci vždy vybíráni mezinárodní porotou dle daných kritérií.

Vítěz soutěže Stephan Butler se rozhodl pro závodní BMW M1 ze série Procar z roku 1979. Své oblíbené BMW M1 Art Car se rozhodl nafotit ve staré opuštěné továrně kdesi v Kolíně nad Rýnem. Staré a omšelé průmyslové kulisy krásně kontrastují s autem, a tak mu dovolují skvěle vyniknout.

Závodní „emjedničky“ měly svůj vlastní seriál M1 Procar, což byl doprovodný seriál formule 1. Škoda jen, že probíhal pouze v sezónách 1979 a 1980 – vidět jedny z nejlepších řidičů světa rozdávat si to ve stejných autech musela být skvělá podívaná. Poprvé se stal šampionem Niki Lauda, o rok později se zadařilo Nelsonu Piquetovi.

Každá závodní M1 byla speciálně upravená pro závody – spojlery, nárazníky, křídla, vytažené blatníky, nová kola, lehká okna z plastu a interiér zbavený všech myslitelných zbytečností. Naproti tomu v něm ale přibyla ochranná klec. Pokud hádáte, že úpravami prošly i motory, hádáte správně. 3,5l řadový šestiválec produkoval místo 277 koní běžné M1 krásných 470 koníků. Mmmm, 1…

Co se týká auta jako pojízdného umění, jeden by řekl, že Warholovi muselo trvat spoustu času něco takového vytvořit. Jenže chyba lávky – podle dostupných informací byl americký umělec se slovenskými kořeny s M1 hotov za méně než půl hodiny(!). „Snažil jsem se dát rychlosti vizuální podobu,“ řekl kdysi Warhol. „Když se totiž auto pohybuje vysokou rychlostí, všechny linky a barvy se najednou začnou rozmazávat.“

A pak už jen zbývalo tuto uměleckou M1 Procar vypustit na legendární okruh de la Sarthe. Manfred Winkelhock, Hervé Poulain a Marcel Mignot se tehdy v Le Mans v roce 1979 umístili šestí celkově a druzí ve své třídě. Což není vůbec špatné na auto, které se zrodilo hlavně od toho, aby bylo pastvou pro oči. A Warholův názor na auto? „Miluju tohle auto… a kupodivu bylo samo o sobě dokonce úspěšnější, než umění, které na sobě nese.“

Tak nás napadá – proč po závodních okruzích nejezdí více uměleckých aut? Pro oko diváka by to bylo zajímavé zpestření a reklamy by se tam jistě také daly nějak šikovně umístit, no ne?

Které umělecké BMW byste si vybrali vy, mít tu možnost? Za nás vede asi M1, v těsném závěsu by pak byly oba Batmobily. I když, ta moderní M3 GT2 od Jeffa Koonse, jedoucí jakoby světelnou rychlostí, taky nevypadá vůbec zle. Něco nám říká, že s uměleckými auty od BMW to bude jako s Pokémony – člověk by je nejraději měl všechny…

Reklama

Související témata:
Andy Warhol
Načítám