Hlavní obsah

Milujete Subaru a vyhráli jste ve sportce? Je na prodej 22B!

Foto: Appreciating Classics

Subaru Impreza 22B STi je legendární auto. Podle všeho není dochovaný žádný jiný kus tak jako tento

25. 7. 2020

Není o čem, nejslavnějším modelem Subaru je Impreza. A nejslavnější Imprezou je ikonický závodní speciál s modrým lakem na zlatých kolech. A právě tohle auto bylo předobrazem toho nejlepšího silničního Subaru, modelu s kódovým označením 22B STi, které vzniklo v roce 1998 a které bylo vyprodáno během 48 hodin.

Článek

Dvoudvéřové kupé Subaru Impreza 22B STi je dlouhodobě považováno za nejslavnější Subaru vůbec. A nejde jen o to, jak jede, ale že se jich vyrobilo jen 424 kusů, což z něj dělá zatraceně horké (a drahé) zboží. Aut se vyrobilo 399 pro japonský trh, v sérii s číselným označením chyběla číslovka 13 a jeden z vozů putoval přímo do garáže jistého pána jménem Colin McRae, který s tou závodní jezdil asi takhle…

Občas se nějaké 22B STi objeví na prodej, a když to není jen přestavba (což většinou bývá), ale originál, začíná jeho cena na částce minimálně milion korun.

Foto: Appreciating Classics

Popisek „stav nového auta“ je v tomhle případě víc než výstižný

Takto vzácné auto se vyrobilo primárně pro japonský trh a do Evropy bylo oficiálně prodáno jen šestnáct aut, všechny s volantem na levé straně a většina z nich skončila ve Velké Británii. Všechna auta měla čtyřválcový boxer 2,2 l s výkonem 280 koní a točivým momentem 359 Nm. Pohon všech kol, manuální převodovka, mechanické diferenciály, váha 1 245 kg… Oproti standardnímu provedení má zvětšený objem motor, vytažené blatníky, sportovní podvozek, silnější brzdy a spoustu dalších drobných a hlavně funkčních úprav. Ano, to zní jako recept na výjimečné auto.

A taky že je! Na stovku zrychlí za 4,6 s a jede až 252 km/h, což jsou nepochybně působivá čísla, ale ještě zajímavější je způsob, jakým tohle auto žere zatáčky. Jede fantasticky a několikrát se stalo, že řidiči mnohem silnějších aut museli kapitulovat.

Nicméně důvodem, proč vznikají tyto řádky, není jen pouhé připomenutí legendy, ale fakt, že jedno z vyrobených aut je na prodej! Před rokem se jedna 22B prodala v aukci za 3,3 milionu korun a ta měla najeto 25 tisíc kilometrů. A teď…

Teď je na prodej auto, co má najeto 271 mil, tedy 436 kilometrů! Nejde o jedno z šestnácti aut, které bylo importováno do Británie, ale o dovoz z Japonska, automobil nese číslo 309. Je to opravdový muzejní exponát nabízený aukční síní Appreciating Classics a jediné, co je na autě nové, jsou náplně, rozvody a vodní pumpa (vše je samozřejmě originál) jinak je automobil ve stavu tak, jak vyjel z továrny!

Pokud vás samozřejmě napadlo, že to zní draze, vězte, že to je také drahé. Appreciating Classics prodává auto za cenu 295 tisíc liber, tedy nějakých devět milionů korun.

Reklama

Sdílejte článek