Hlavní obsah

Pořád má V12 a k němu manuál se „psí nohou“. Pagani představilo zbrusu nový model Utopia

Foto: Pagani

Pagani opět překvapuje: Automobilka představila novinku Utopia s poctivým V12 a manuální převodovkou

13. 9. 2022

Už to tu patrně zaznělo, ale Horacio Pagani je jako da Vinci automobilového průmyslu. Sám se ostatně řídí jeho mantrou, že umění a věda mohou jít ruku v ruce, což se odráží na jeho automobilech. Po nabroušené Zondě a majestátním typu Huayra přichází během 30leté historie automobilky v pořadí teprve třetí model – Utopia.

Článek

Zonda, Huayra a nyní Utopia. Když nějaká automobilka během své existence představí pouze tři typy, je každému jasné, že jde buďto o velmi mladou značku, nebo o něco opravdu velmi exkluzivního – v tomto případě platí tak trochu obojí.

Foto: Pagani

Karoserie je z „karbonového vlákna té nejvyšší jakosti“, jak říká Pagani. Jde o evoluci materiálu kombinujícího karbon a titan (tzv. „karbotanium“). Auto váží jen 1 280 kg, titanový výfuk s keramickým povlakem má pouhých 6 kg

Horacia Paganiho poháněl jeho sen vyrobit dokonalé sportovní auto, tuto vášeň pak spojil se svojí dokonale nabroušenou tužkou, která uměla vytvářet obdivuhodné kombinace linek a křivek – ty se potom zhmotnily v realitu díky jeho bohatým zkušenostem a znalostem v oblasti výroby a zpracování karbonu.

Tak nějak se velmi stručně zrodila Zonda – která je už teď považována za legendu – a několik jejích dalších derivátů, podobně to bylo i s typem Huayra. Teď se představuje zbrusu nová Utopia, první z další řady dosud nejmodernějších vozů z Paganiho „ateliéru“, jak sám říká – označení továrna mu nikdy nešlo přes pusu.

Přímo se nabízí spojitost s knihou Utopie od anglického humanisty Thomase Mora – a název opravdu je inspirován dílem ze 16. století, které vypráví o fiktivním ostrově, na kterém se nachází dokonalý svět.

Foto: Pagani

Pagani Utopia pohání jeden z nejimpozantnějších motorů v automobilovém průmyslu – 6,0l V12 biturbo z dílen Mercedes-AMG. Díky naladění od Pagani teď dává výkon 864 koní v 6 000 otáčkách a zátah 1 100 Nm v rozmezí 2 800 až 5 900 otáček

Před Pagani Utopia tedy stojí velká očekávání, která bude muset naplnit – bude k tomu mít ty správné atributy? No, uprostřed je uložen (navzdory všem a všemu) 6,0l dvanáctiválec se dvěma turbodmychadly, který umí benzin proměnit ve výkon 864 koní, 1 100 Nm točivého momentu – a pochopitelně dechberoucí symfonii.

Mocnému dvanáctiválci pomáhá… vůbec nic. Pod kapotou tohoto krasavce nenajdeme žádné elektromotory a žádné ostatní „moderní zlepšováky“, jak by staromilci řekli. I přesto vyhovuje moderním emisním regulacím – dokonce i v tak ekologicky přísném státě, jako je třeba Kalifornie.

Foto: Pagani

Ano, vidíte dobře. Všimněte si, že manuální převodovka má uspořádání ve stylu „psí noha“, tedy s jedničkou doleva a k sobě. Výhodou je, že častěji používané kvalty jsou v řadě. V interiéru navzdory trendům nenajdeme žádný displej infotainmentu

Právě v tomto koutu Spojených států přirozeně žije část Paganiho klientů a není tajemstvím, že se zákazníky často konzultuje vývoj vozů – a Utopia není výjimkou. Třemi základními pilíři prý byly jednoduchost, lehkost a potěšení z jízdy.

Poslední z pilířů je patrně důvod, proč bude Utopii možné objednat si buďto s automatizovanou manuální převodovkou, která dle Paganiho umožňuje nejrychlejší možné řazení v branži, nebo druhou variantou, opět sedmistupňovou převodovkou, už ale přímo řazenou – jasně, jde o tu archaickou verzi se třemi pedály.

Foto: Pagani

Kovaná kola jsou nesmírně lehká a jejich turbínový tvar pomáhá odvádět teplo od brzd. Vpředu jsou 21palcové, vzadu najdeme dvaadvacítky. Karbon-keramické brzdy jsou jak jinak než zakázková výroba od firmy Brembo

Zajímavé je, že vzhledem k sedmi kvaltům se rozhodl Maestro Pagani uspořádat kulisu tak, že jednička se řadí doleva a k sobě, což je uspořádání známé jako „psí noha“. Podrobnější informace o této kulise najdete zde.

I přesto, že se Utopia nechává inspirovat sportovními vozy 50. a 60. let minulého století, klasickými skútry Vespa nebo italskou architekturou, je tu pořád patrný rukopis Zondy a Huayry.

Oproti nim má však Utopia poměrně jednoduché, skoro až minimalistické kontury, i tak ale její karoserie disponuje řadou působivých aerodynamických elementů, byť jsou teď subtilnější než dřív.

Utopia (alespoň tedy v této „originální“ verzi, nepochybně totiž přijdou další) vznikne ve striktně omezené sérii 99 kusů. Automobilka, tedy pardon, ateliér přitom nezveřejnil cenu nového modelu, ani kdy má začít samotná výroba.

Reklama