Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Jak se zbavit much na kapotě auta? Na houbičku zapomeňte

Foto: Shutterstock
1. 9. 2018

V letních měsících je to hned. Stačí se projet v podvečer kolem řeky a čelní masku auta máte pokrytou mouchami a muškami, že takřka nepoznáte barvu vozu. A leckdy nemusíte jezdit ani k vodě. Mušky a mouchy všech velikostí i tvarů si zkrátka kapotu vašeho auta vždycky najdou.

Článek

Prevence proti tomu není. Jedině nejezdit. Lepší ale je vědět, jak se hmyzu účinně zbavit. Pokud jsou mouchy na autě už zaschlé, někdy spíše připečené, nepomůže ani myčka. I kartáče moderních mycích linek jsou na ně krátké. Nezbývá, než vzít očistu do vlastních rukou. Ale pozor - při aplikaci některých „zaručených” postupů si můžete vozidlo snadno poškodit.

V první řadě je dobré nenechat mouchy na kapotě úplně přischnout. Znamená to sice častější péči, ale jedině tak se nestane z odstraňování hmyzu bojová hra. Čím více se mouchy a mušky na kapotě sluncem „zapečou”, tím hůře se pak dostávají dolů. Jejich těla navíc obsahují poměrně agresivní kyseliny, které při dlouhodobějším působení mohou trvale poškodit lak auta.

Největším pomocníkem na odstranění hmyzu z kapoty auta je chemický přípravek v rozprašovači, který koupíte na každé benzince. Pokud si myjete auto doma a nemáte speciální přípravek po ruce, můžete použít například jar, účinnost ale bude značně nižší.

Přípravek naneste na exponovaná místa a nechte chvíli působit. Přibližně po dvou minutách smyjte proudem vody, mokrým hadrem z mikrovláken nebo mokrou měkkou houbou do koupele. V žádném případě ale nepoužívejte houbičku na mytí nádobí, tedy zejména její hrubou stranu. Je známa řada případů, kdy majitel vozu leštil houbičkou svého dvoustopého miláčka tak vehementně, až si vůz nepěkne poškrábal. Kromě much totiž po kapotě auta roztíráte i mikrospokopické kamínky a zrnka prachu, které mohou v laku vytvořit škrábance. Skutečně k tomu dojde snáz, než by se mohlo zdát.

Foto: Garáž.cz

Takhle to dopadá, když se snažíte dostat něco z kapoty auta za pomoci houbičky na nádobí. Zbytky lepidla po nápisu jsou sice pryč, část laku ale také

Na odstranění hmyzu z přední části vozidla existují i další způsoby. Nejspíše také více, či méně fungují, ovšem riziko poškození vozu je u nich zpravidla větší než u námi doporučovaného chemického procesu. Někdo doporučuje k odstranění přilepeného hmyzu například silikonovou záclonu, jiný coca-colu.

Odlepit mouchy prý pomůže i olej ve spreji (například známý WD40), my v redakci ale postřiku vozu olejem příliš nefandíme, už vůbec ne v případě čelního skla. Zbytky oleje totiž mohou rozmazat stěrače a vy pak budete mít výhled z kabiny jako z akvária. Ať zvolíte jakýkoliv způsob, jednoho doporučení byste se měli držet každopádně - při odstraňování hmyzu z kapoty se vyvarujte síly, lak vašeho auta vám poděkuje.

Jak odstraňujete hmyz z kapoty auta vy? Máte nějaký osvědčený postup? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzi!

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.